Срочно помогите с английским ???

Коля Попов Ученик (97), открыт 2 недели назад
2) Выбери верный вариант
1. She plays … tennis perfectly. A) in B) - C) the
2. When … you born? I … born in 1989. A) was, was B) are, am C) were, was
3. He usually … part in a horse race. A) is talking B) takes C) take
4. In
summer it’s … than in winter. A) hot B) more hotter C) hotter D) the hottest
5. … Britain attract many tourists? A) Is B) Do C) Does D)-
6. My sister hates … detective films. A) watch B) watches C) watching
7. We go on picnics … the 7th of April. A) in B) on C) - D) at
8. Travelling by plane is … . A) the interesting B) most interesting C) the most interesting
9. The weather today is … than it was yesterday. A) worse B) worst C) bad
10. … of the park there’s a café. A) In the middle B) Behind C) Near D) In front of
11. Does Richard … computer games? A) plays B) play C) playing
12. He … at the moment. A) is writing B) writes C) write
13. … do you do on Sundays? A) When B) Where C) What D) Why
14. Let’s … tomorrow. A) go fishing B) fishing C) go fish
15. Peter has breakfast …
8 a
.m. A) in B) at C) –
16.He is … good cook. A) the B) - C) a
17. I go to see my Granny … the morning. A) at B) on C) in
18. What … this film about? A) do B) does C) is D)-
19. … he play the musical instrument? A) - B) Does C) Do
20. Mr. Williams … got a parrot. A) have B) has got C) has D) haves
1 ответ
Крокант Жиговчинов Профи (861) 2 недели назад
aaabbbccabcacbca
Артём РодионовУченик (204) 2 недели назад
тебя че лицом по клавиатуре прокатили
Крокант Жиговчинов Профи (861) Артём Родионов, конечно
Коля ПоповУченик (97) 2 недели назад
ты на рандом потыкал?
Крокант Жиговчинов Профи (861) Коля Попов, нет конечно а зачем
Артём РодионовУченик (204) 2 недели назад
потому что коля гей