Англичане, нужна ваша помощь. Нужно составить диалог спортсмена (атлёта) с журналистом.

Ольга Крутякова Знаток (261), закрыт 16 лет назад
Нужно составить диалог спортсмена (атлёта) с журналистом. Журналист задаёт вопросы а спортсмен отвечает. Диалог небольшой. Пожалуйста!!! Заранее всем спасибо!!
Лучший ответ
Lara Croft Гуру (3213) 16 лет назад
- Hello, may I take this time to ask you a few questions?
- Of course.

- How did you get into athletics?
- From an early age I used to race my brother down the end of my street so I always thought of myself as a runner.

- How long have you been competing in races?
- From the time I joined the club - I was put straight into a race the following weekend.

- Who is your athletics hero?
- I used to watch Steve Ovett and Kelly Holmes when I was growing up so they are my British childhood heroes.

- Are you nervous or excited about competing in Sochi?
- I've competed in five major championships so far so I think it's going to be a very similar sort of outlook.

-How are you preparing for the competition - are you following a special eating plan?
-I train six times a week twice a day. I generally have Fridays off and race at the weekend.

-Thank you for answering all my questions and good luck in the upcoming competitions!

- Thank you, my pleasure.

Остальные ответы
VACLAV DUBICH Мастер (1084) 16 лет назад
hi, how are you doing
huh fuck off i have no time
what are you doing
i am training for olympiad in Sotchi
Ольга КрутяковаЗнаток (261) 16 лет назад
Спасибо большое!!!!очень помогли!!!.но хотелось чуть чуть побольше...но всё равно большое спасибо!!!!
Лол Вы хоть бы перевели