Show the difference in meaning between the sentences in pairs, either by explaining each sentence or by rewriting....

Пользователь удален Профи (613), на голосовании 16 лет назад
Дополнен 16 лет назад
73 A. The chairman has resigned to make way for a younger man.
73 B. The chairman is resigned to making way for a younger man.
74 A. He’s sure to be offered the job.
74 B. He’s sure he’ll be offered the job.
75 A. The workers, who went on strike, were dismissed.
75 B. The workers who went on strike were dismissed.
Голосование за лучший ответ
Ekaterina Gorbunova Мастер (2039) 16 лет назад
73а- председатель уволился сам
73в- председателя уволили
74а- ему, несомненно, предложат работу
74в- он уверен, что ему предложат работу
75а- рабочие (конкретные, известные) были уволены
75в- рабочие (какие-то, участвовавшие в забастовке) были уволены
НикаЗнаток (469) 16 лет назад
А по-английски?))) А то нипонимаю)))