Работаем с историческим источником, отвечаем на вопросы Прочитайте оглавление «Домостроя» 1. Наказание от отца к сыну

Кристинка Ученик (233), закрыт 8 лет назад
2. Како християном веровати во Святую Троицу и пречистую Богородицу и Кресту Христову и святым Небесным силам и всем святым и честным и святым мощем и поклонятись им
3. Како таинам Божиим причащатися и веровати воскресению мертвых, и Страшнаго Суда чаяти и касатися всякои святыни
4. Како любити Бога от всея душа, тако же брата своего и страх Божии имети и память смертную
5. Како святительскии чин почитати, тако же и священническии чин и мнишескии
6. Како посещати в монастырех и в болницах и в темницах и всякаго скорбна
7. Како царя и князя чтити и повиноватися во всем и всякому властелю покарятися и правдою служити им во всем, к большим и к меншим, и скорбным и маломощным ко всякому человеку какову быти, и себе о сем внимати
8. Како дом свои украсити святыми образы дом чист имети
9. Како к церквам Божиим и в монастыри с приношением приходити
10. Како священников и иноков в дом свои призывати молитися
11. Како кормити приходящих в дому з благодарением
12. Како мужу з женою и з домочатцы в дому своем молитися
13. Како в церкви мужу и жене молитися чистота хранити и всякого зла не творити
14. Како чтити детем отцов своих духовных и повиноватися им
15. Како детеи своих воспитати во всяком наказании и страсе божии
16. Како чад воспитати с наделком замужь выдати
17. Како дети учити и страхом спасати
18. Како детем отца и мати любити и беречи и повиноватися им и покоити их во всем
19. Како всякому человеку рукодельничати и всякое дело делати благословяся
20. Похвала женам
21. Наказ мужу и жене и людем и детем како лепо быти им
22. Каковы люди дерьжать и как о них промышлять во всяком учении, и в божественых заповедеи, и в домовном строении
23. Како врачеватися християном о болезни и от всяких скорбеи
24. О неправедном житии
25. О праведном житии аще кто по бозе живет и по заповедем господним и по отеческому преданию и по християньскому закону, аще ли властелин судит праведно и нелицемерно всем равно богату и убогу, и ближнему и далнему доволни будут уроки праведными, и творити
26. Како жити человеку сметя свои живот
27. Аще кто не разсудя себя живет
28. Аще кто слуг держит без строя
29. Поучати мужу своя жена, как Богу угодити и мужу своему уноровити, и како дом свои добре строити, и вся домашняя порядня, и рукоделье всякое знать и слуг учить и самои делать
30. Добрые жены рукоделные плоды, и береженье всему и что скроит и остатки и обрески беречи
31. Как всякое платье кроити и остатки и обрески беречи
32. Всякая порядня домашняя держати
33. По вся государыни дни дазирати у слуг всего и домашнеи порядни и рукоделья и о самои еи и о всяком бережении и строении
34. По вся дни жене с мужем о всем спрашиватися и советовати о всем и как в люди ходити и к себе призывати и з гостьями что беседавати
35. Слуг наказывати как в люди посылать с чим
36. Женам наказ о пьяньстве и о пьяном питии, и слугам тако же и о потаи не держати ничево нигде и слуг лжи и клеветы не слушати без исправы как их наказывати грозою и жену тако же, и как в гостех быти и дома себя устроивати во всем
37. Как платья всякое жене носити и устроити
38. Как избная парядня устроити хорошо и чисто
39. Аще муж сам не учит, ино суд от Бога приимет аще сам творит и жену и домочатцов учит, милость от Бога приимет
40. Самому государю или кому прикажет годовои запас, и всякои товар купити
41. Себе на обиход купити всякои товар заморскои, и из далных земель
42. О том же коли что купить у кого сел нет и всякои домашнеи обиход, и лете и зиме, и как запасати в год и дома животина водити всякая, и ества и питие держати всегды
43. А толко мужь припасет в год всякого запасу и постного, и тому, устрои... Какие выводы Вы можете сделать на основании этого оглавления о семейных взаимоотношениях в России XVI-XVII вв?
Лучший ответ
Наталия Высший разум (363141) 9 лет назад
Не у всех есть "Домострой" под рукой...