Как пойти служить во Французский легион?

Пользователь удален Мыслитель (5985), закрыт 17 лет назад
Лучший ответ
Михаил Липин Мастер (1341) 17 лет назад
Зайди на сайт http://www.foreignlegionlife.com/
там все написано, включая требования к физической подготовке при зачислении (требования не очень высокие, как то пробежать 8 км с 12 кг рюкзаком за спиной менее, чем за час) . Говорят там по-французски, так что учи язык. Приводится также список призывных пунктов. Дерзай!

* The age range for joining is 18 to 40.
* You can't join if you're married.
* Women aren't allowed to join. UPDATE: On October 12, 2000 the Legion was ordered to accept women into its ranks. Follow this link to CNN for more on this news item. FURTHER UPDATE: According to a statement by Legion spokesman Lt. Col. Yann Peron, the announcement that women would be allowed to join was due to a "miscommunication." Changes that will allow women to serve in almost every function in the French Army would not apply to the Legion, although female officers may be able to transfer from military schools. An article concerning this development appeared in the November 5, 2000 edition of the New York Times.
* You don't need to be able to speak French when you enlist but it is a good idea to learn as much as you can beforehand. It will be necessary to speak it in order to do your job.
* You will need a valid passport and possibly a visa to enter France. You must enter France at your own expense. You are not reimbursed if they don't accept you.
* Think about preparing a last will and testament.
* You can't have a bank account in France. The Legion maintains an account for you and you can arrange to transfer money anywhere in the world.
* A criminal history may be overlooked if the offenses are minor but there are no guarantees.
Остальные ответы
Павел Кравченко Профи (843) 17 лет назад
ты в россии послужи сначала
Юрий Мыслитель (5339) 17 лет назад
Только при наличии французкого гражданства.
rum Ученик (236) 17 лет назад
правильно, послужи, сначала в России. Потом, туда нужно идти если уж крайний случай. Там все серьезно, вплоть до смены фамилии и изъятия всех документов после контракта.т.е., если попадаешь туда, забудь про семью года на три. И кстати, туда еще далеко не всех берут. Отец 20 лет назад вернулся оттуда. поэтому информация может быть устаревшей.
Елена Мудрец (13283) 17 лет назад
берут туда не всех,и денег надо не мало и здоровье на все 100,без призывов в милицию.5 лет служишь,потом год нельзя выезжать домой,но при этом дают гражданство и зарплату пожизненно 1000€.Преспективы неплохие