Как читать русскими буквами

Julia Ученик (65), на голосовании 2 недели назад
There аге а number of
beautiful plants and flowers that are
native to Russia One of the prettiest is the ly
of the valley You Can find it not in valleys but in
shaded garden areas as well as in wooded areas
The plants often grow close together to make large
dense patches
It has two broad glossy leaves at the base of the plant It
also has fragrant little white, bell shaped flowers on a
leafless stalk that hang downwards. The petals on the flowers
curl backwards. In the autumn, it produces shiny red berries
The lily the valley is wildflower and a herb and is used in
herbal medicine. The stem with the flowers is the most active
part. It is collected and dried and used asa remedy fora number
of different conditions mostly relating to the heart and kidneys
It is also a Well known cure for headaches and it is sometimes used
asa painkiller Traditionally Russian peasants have long used the
lily of the valley to treat heart conditions People also used to
pick them to decorate their homes or to give to someone
asa git These days people really care about this
charming symbol of the Russian woods and
are happy to admire tin is natural
surroundings
Голосование за лучший ответ
Сергей Шелякин Искусственный Интеллект (217467) 1 месяц назад
Есть такая штука,называется ТРАНСКРИПЦИЯ.
Abcdifj Знаток (262) 1 месяц назад
Типо, перевод? Если ты хочешь читать это русскими буквами на английском, введи текст в переводчик, там нужно нажать на кнопку озвучивания, и записывай
Ух ты Оракул (91444) 1 месяц назад
зеэ аге а ˈнамбэр ов
ˈбьютыфл плантс энд флaуэз зэт а
ˈнейтыв ту ˈрашэ уан ов зэ ˈпрытиыст ыз зэ ly
ов зэ ˈвэли ю кэн файнд ыт нот ын ˈвэлиз бат ын
ˈшейдыд ˈгадн ˈеэриэз эз уэл эз ын ˈуудыд ˈеэриэз
зэ плантс ˈофн гроу клоуз тэˈгезэ ту мейк ладж
денс ˈпэчыз
ыт хэз ту брод ˈглоси ливз эт зэ бейс ов зэ плант ыт
ˈолсоу хэз ˈфрейгрнт ˈлытл уайт, бел шейпт флaуэз он ей
ˈлифлэс сток зэт хэнь ˈдaунуэдз. зэ ˈпетлз он зэ флaуэз
кёл ˈбэкуэдз. ын зи ˈотэм, ыт ˈпродьюсыз ˈшайни ред ˈбериз
зэ ˈлыли зэ ˈвэли ыз ˈуайлдˌфлaуэр энд э хёб энд ыз юзд ын
ˈхёбл ˈмедсн. зэ стем уыз зэ флaуэз ыз зэ моуст ˈэктыв
пат. ыт ыз кэˈлектыд энд драйд энд юзд asa ˈремэди ˈфорэ ˈнамбэ
ов ˈдыфрнт кэнˈдышнз ˈмоустли рыˈлейтынь ту зэ хат энд ˈкыдниз
ыт ыз ˈолсоу э уэл ноун кьюэ фо ˈхедейкс энд ыт ыз ˈсамтаймз юзд
asa ˈпейнˌкылэ трэˈдышнли ˈрашн ˈпезнтс хэв лонь юзд зи
ˈлыли ов зэ ˈвэли ту трит хат кэнˈдышнз ˈпипл ˈолсоу юзд ту
пык зем ту ˈдекэрейт зеэ хоумз о ту гыв ту ˈсамуан
asa гыт зиз дейз ˈпипл ˈрыэли кеэр эˈбaут зыс
ˈчамынь ˈсымбл ов зэ ˈрашн уудз энд
а ˈхэпи ту эдˈмайэ тын ыз ˈнэчрл
сэˈрaундыньз