Помогите пожалуйста???? прошу срочно!!!

донат донатик Ученик (200), открыт 1 неделю назад
Сделать доклад на английском с переводом, тема любое чудо света одно
1 ответ
Александр Крепак 1 Ученик (158) 1 неделю назад
The wonders of the world are studied long time at schools and by scientists in order to give the young generation the main facts about them. But there were so many of them. Thousands tourists come to different places all over the world to visit the next wonder of the world. But nowadays the scientists highlight only seven modern world's wonders. Let's learn something about them. The first is city of Petra, situated in the South of Jordan. Wonderful buildings in the rocks with a height of 80 meters are managed to serve as a protective camp, crossing and the Kingdom. The great Chinese wall served as the defensive structure, because those days China was attacked by Northern invaders. Now it's one of the loveliest places for tourists. Coliseum was made for plays, Gladiator fights, circus. Machu Picchu is an ancient city of the Incas, as it is also called. It is located between the mountain peaks of Peru - almost on a flat ground. In translation Machu Picchu means "old mountain". Taj Mahal is the huge and beautiful mausoleum, which is rich for its carving on marble, fine inlay of the words and flower patterns. The statue of Christ the Redeemer in Rio is really amazing. Christ with open arms will accept any traveler who has reached the foot. Chichen Itza are the pyramids, which remained from the settlement of the ancient civilization – Itza. All the wonders are worth seeing. They will tell not only the riddles of history, but share the perception of the modern world according to their historical meaning. перевод :

Чудеса света давно изучаются в школах и учеными, чтобы дать молодому поколению основные факты о них. Но их было так много. Тысячи туристов приезжают в разные места по всему миру, чтобы посетить очередное чудо света. Но сегодня ученые выделяют только семь современных чудес света. Давайте узнаем что-нибудь о них. Первый - Город Петра, расположенный на юге Иордании. Замечательные постройки в скалах высотой 80 метров сумели послужить защитным лагерем, переправой и Королевством. Великая Китайская стена служила оборонительным сооружением, поскольку в те времена Китай подвергался нападению северных захватчиков. Сейчас это одно из самых красивых мест для туристов. Колизей создавался для спектаклей, гладиаторских боев, цирка. Мачу-Пикчу - древний город инков, как его еще называют. Он расположен между горными вершинами Перу - почти на ровной местности. В переводе Мачу-Пикчу означает "старая гора". Тадж Махал - это огромный и красивый мавзолей, который богат своей резьбой по мрамору, тонкой инкрустацией слов и цветочными узорами. Статуя Христа Искупителя в Рио действительно удивительна. Христос с распростертыми объятиями примет любого путника, достигшего подножия. Чичен-Ица - это пирамиды, оставшиеся от поселения древней цивилизации - Ицы. Все чудеса света стоит увидеть. Они расскажут не только загадки истории, но и поделятся восприятием современного мира с точки зрения их исторического значения.