Нужен перевод!!!

--Маня-- Ученик (212), закрыт 12 лет назад
Есть вопросы на русском и ответы....нужно перевести на английский, и вопросы и ответы,причем ответы должны быть полными...Помогите плиз!!!
1)Какие отрасли промышленности есть в Британии? Ответ: Машиностроение,Финансы,Фабрики,Автомобильная,Химическая промышленность,Медицина....2)Почему общественные праздники в Великобритании называются Банковскими? Ответ: Потому что в этот день банки закрываются....3) Какие программы смотрят Британцы? Ответ:BBC one, ITV,спорт,STI, 5 канал,4 канал....4)Как проводят свободное время Британцы? Ответ: смотрят TV, ходят в музеи, в кино,в пабы, в ночные клубы,фаст-фуды играют в спортивные игры.. 5)Почему опасны смоги для людей? Ответ: Они плохо влияют на атмосферу и от них погибло 47млн человек... 6)Кто в Британии получает бесплатное мед.обслуживание? Ответ: Дети,студенты, люди от 60,инвалиды... 7)Какие преступления совершаются наиболее часто? Ответ: угоны машин,разбои,ограбление банков... 8)Где в Британии вы можете увидеть портрет королевы? Ответ:Банкноты,марки,монеты...9)Какой % земли составляют фермы? Ответ: 75% 10)Сколько фермеров работают на землях? Ответ:2% от населения...11)Что означает независимая школа? Ответ:В этой школе мальчики и девочки учатся раздельно...12)Какой язык больше всего популярен в иностранных школах? Ответ:Испанский,Итальянский... 13)Когда Британцы обедают? Ответ:В 17-00....14)Что такое традиционный завтрак? Ответ: Это бекон,сосиска,яйцо,хлеб и помидоры....15)Какую еду предпочитают английские подростки? Ответ:Чипсы,мороженное,чисбургеры,шоколад....16)Какие национ.праздники английские дети празднуют? Ответ: Рождество,Новый год, Хэлуин...17)Какие виды спорта самые популярные? Ответ:футбол,регби,крикет,плавание..18)Какую британскую музыку я знаю? Ответ: Битлз,Дэвид Боулин,Хэвимэтл,Роулинг Стоун,Элтон Джон...
Дополнен 14 лет назад
АНДРЕЙ ШУТКА----там же написано ответы должны быть полными...А переводчики коверкают всегда и предложения не по такому порядку пишут как должно быть(в смысле где должно быть сущ...где глагол)....Я бы уже давно с переводчиком сделала!!!
Лучший ответ
This is I! Знаток (395) 14 лет назад
1) What industries are in Britain? The answer: Mechanical engineering, the Finance, Factories, the Automobile, Chemical industry, Medicine....2) Why public holidays in Great Britain are called as Bank? The answer: Because this day banks are closed....3) What programs look British? Ответ: BBC one, ITV, sports, STI, 5 channel, 4 channel....4) As British spend a free time? The answer: look TV, go to museums, at cinema, in pubs, in night clubs, fast foods play sports. 5) Why are dangerous can for people? The answer: They badly influence atmosphere and from them was lost 47млн the person... 6) Who in Britain receives free medical service? The answer: Children, students, people from 60, invalids... 7) What crimes are made most often? The answer: stealings of cars, robberies, a robbery of banks... 8) Where in Britain you can see a portrait of the queen? Ответ: Банкноты, marks, coins... 9) What earth % farms make? The answer: 75 % 10) How many farmers work on the earths? Ответ: 2 % from the population... 11) That the independent school means? Ответ: В boys and girls study in this school separately... 12) What language is most of all popular at foreign schools? Ответ: Испанский, Italian... 13) When British have dinner? Ответ: В 17-00....14) that such a traditional breakfast? The answer: It is bacon, sausage, egg, bread and tomatoes....15) What meal is preferred by English teenagers? Ответ: Чипсы, мороженное, чисбургеры, chocolate....16) What национ. праздники English children celebrate? The answer: the Christmas, New year, Heluin... 17) What kinds of sports the most popular? Ответ: футбол, Rugby football, cricket, swimming. 18) I know What British music? The answer: Beatles, David Boulin, Hevimetl, Rouling Stone, Elton John...
Остальные ответы
Андрей Шутка Мастер (2324) 14 лет назад
Вот я счас все это скопируйте и вставте в переводчик google
Ссылка
http://translate.google.com/translate_t?hl=ru
Борис Петухов Мудрец (13851) 14 лет назад
Нужно самой делать уроки.
ffffffffffff Знаток (325) 14 лет назад
There are questions and answers in Russian ...to be translated into English, and questions and answers, and answers must be complete ...Help pliz!
1) Which industry is in Britain? A: Engineering, Finance, factories, automobile, chemical industry, medicine ...2) Why are public holidays in Britain are called bank? Answer: Because in this day banks are closed ...3) What programs look British? Answer: BBC one, ITV, Sport, STI, Channel 5, channel 4 ...4) How do the British spend their free time? Answer: watch TV, go to museums, cinema, pubs, night clubs, fast-food outlets play in sports games.. 5) Why could dangerous to humans? Answer: They are bad for the atmosphere and of them died 47mln people ...6) Who in the UK gets free med.obsluzhivanie? Answer: Children, students, people from 60, people with disabilities ...7) What crimes are committed most often? Answer: car theft, robberies, robbing banks ...8) Where in the UK you can see a portrait of the Queen? Answer: Banknotes, stamps, coins ...9) What% of the land are the farm? Answer: 75% 10) How many farmers work on land? Answer: 2% of the population ...11) What does an independent school? Answer: In this school, boys and girls learn separately ...12) What language is most popular in foreign schools? Reply: Spanish, Italian ...13) When the British dinner? Answer: In the 17-00 ...14) What is a traditional breakfast? Answer: This is bacon, sausage, egg, bread and tomatoes ...15) What kind of food prefer British teenagers? A: Potato chips, ice cream, chisburgery, chocolate ...16) What natsion.prazdniki British children celebrate? Answer: Christmas, New Year, Heluin ...17) What are the most popular sports? Answer: football, rugby, cricket, swimming .. 18) What kind of British music I know? Answer: The Beatles, David Bowlin, Hevimetl, Rowling Stone, Elton John
Источник: не знаю всё нормально и переводчик мой электроный допустим не коверкает