I've always written but, for a very long time I deluded myself into thinking that being a writer was impossible. That's why my first book, The Pilgrimage, was written at the age of 38. I wrote immediately after my Pilgrimage to Santiago de Compostela, in 1986. In 2006, I decided to celebrate the anniversary of this pilgrimage, and I took the Transiberian to Vladivostok. It was a unique experience, to meet my readers all over the journey.
Перевод: Писал я всегда, но длительное время обрекал себя на мысль, что стать писателем невозможно. Вот почему моя первая книга – «Паломничество» – была написана мной лишь в возрасте 38 лет.
Я написал ее сразу после паломничества в Сантьяго-де-Компостела, в 1986 году. В 2006 году я решил отпраздновать годовщину этого паломничества, отправившись по Транссибирской магистрали во Владивосток. То был уникальный опыт – встречаться со своими читателями по всему пути.
Золотой фонд