Нужна помощь по Англискому

Kostya Ученик (146), закрыт 14 лет назад
Может кто помочь выполнить работу?

3.а) Назовите номер абзаца, в котором Participle I (причастие I) является определением. Выпишите это предложение и переведите его на русский язык.
б) В каких функциях употреблено причастие I в приведенных ниже предложениях? Переведите предложения на русский язык:
1.The Library of Congress contains millions of books and manuscripts, including personal papers of the US presidents.
2.Living in Washington you can meet people of almost all nationalities.
3.Millions of emigrants cross the ocean, hoping to find a better life in the USA.
4.Назовите номер предложения, глагол-сказуемое которого стоит в Present Continuous Tense (настоящее длительное время), и переведите это предложение на русский язык:
1.Many people visit the Lincoln Memorial every year.
2.They are visiting the Lincoln Memorial now.
3.We met our friends when they were visiting the Lincoln Memorial.
5.Назовите номер предложения, в котором Participle II (причастие II) является определением, и переведите это предложение на русский язык:

1.The Capitol is the highest building in Washington which is known as an American city without skyscrapers.
2.Many important events have taken place at the Lincoln Memorial.
3.Washington named after the first American President is situated on the Potomac River.

6.Назовите номер предложения, глагол-сказуемое которого стоит в Present Perfect Tense (настоящее совершенное время), и переведите это предложение на русский язык:
1.Many people visited the Lincoln Memorial last year.
2.A group of tourists has just visited the Lincoln Memorial.
3.Millions of people visit the Lincoln Memorial every year.
7.Назовите номер предложения, эквивалентного данному русскому
предложению:
Вашингтон стал крупным культурным и научным центром.
1.Washington is a centre of culture and science.
2.Washington has become a great cultural and scientific centre.
3. Washington became the centre of science and culture in the nineteenth century.
8.Заполните пропуски прилагательными в соответствующей степени сравнения:
1.Washington is one of (beautiful, more beautiful, the most beautiful) capitals in the world.
2.The population of New York is (great, greater, the greatest) than the population of Washington.
3.Pennsylvania Avenue is (long, longer, the longest) street in Washington.

5. Поставьте глаголы, данные в скобках, в Past Indefinite Tense (прошедшее неопределенное время)
1. Не (to get) a degree in chemistry last year.
2.1 (to pass) my entrance exams successfully a few days ago.
3. They (to read) many books on management last term.

6. Составьте три предложения, используя слова, данные в колон¬ках, и переведите их на русский язык:
There is 2,600 universities in the USA
There are many students at the university
a large library

7. Заполните пропуски предлогами по смыслу:

1. There are three terms ...a school year.
2. University classes start... September.
3. In America all children from 6 to 16 go ...school.
Лучший ответ
Инночка Мыслитель (5957) 14 лет назад

1. The Library of Congress contains millions of books and manuscripts, including personal papers of the US presidents.
Библиотека Конгресса содержит миллионы книг и манускриптов, включающих личные бумаги президентов США. (причастие в роли определения -including)
2. Living in Washington you can meet people of almost all nationalities.
Живя в Вашингтоне вы можете встретить людей почти всех национальностей. (по-моему, living - в роли прид. условия)
3. Millions of emigrants cross the ocean, hoping to find a better life in the USA.
Миллионы эмигрантов пересекают океан, надеясь найти лучшую жизнь в США. ( прид. цели)
4. Назовите номер предложения, глагол-сказуемое которого стоит в Present Continuous Tense (настоящее длительное время) , и переведите это предложение на русский язык:
1. Many people visit the Lincoln Memorial every year.
2. They are visiting the Lincoln Memorial now. Они сейчас посещают Мемориал Линкольна. (2)
3. We met our friends when they were visiting the Lincoln Memorial.
5. Назовите номер предложения, в котором Participle II (причастие II) является определением, и переведите это предложение на русский язык:

1. The Capitol is the highest building in Washington which is known as an American city without skyscrapers.
2. Many important events have taken place at the Lincoln Memorial.
3. Washington named after the first American President is situated on the Potomac River.
Вашингтон, названный в честь первого американского президента, находится на реке Потомак.

5. got, passed, read
7. in, in, to
Остальные ответы
superpups Ученик (199) 14 лет назад
слишком много не охота возиться