Время по-английски . Как по английски сказать 1.5 am 2.10 am 2.15 am 3.20 am 5.25 am

123123 123123 Ученик (88), на голосовании 12 лет назад
Дополнен 12 лет назад
Спасибо! Explomation point
Голосование за лучший ответ
Kodomo-tyan Знаток (413) 12 лет назад
ван энд файв ам, то энд тен ам, то энд фифти ам, сри энд твэлв ам, файв энд твэнти файв ам. Вроде так (не очень поняла вопрос)
Источник: знания из 5 класса.... вроде...
sergey gainullin Просветленный (23070) 12 лет назад
1) five minutes past one am (ei am), ten munutes past two am, a quarter (kwota) minutes past two am, twenty munutes past three, twenty five minutes past five am
2) five past one am, ten past two am, fifteen minutes past two, twenty munutes past three am, twenty five past five am
3) one-five am, two-ten am, two-fifteen am, three-twenty am, five-twenty five am