помогите написать сочинение на тему "мой любимый день недели" пппплллллллииииииззззззззззззззззззззззззз( по английскому

Наталья Онкорова Ученик (87), закрыт 8 лет назад
Лучший ответ
катя андреева Ученик (103) 12 лет назад
Текст на русском: Мой любимый день недели — воскресенье, потому что в этот день вся семья в сборе.
Больше всего люблю, когда мы все сидим за столом, обедаем, не спешим и рассказываем друг другу новости. Даже самый маленький человек в нашей семье, который еще ходит в детский садик, тоже рассказывает о садике.
Вечером устраиваем шашечный турнир или смотрим передачи по телевидению. Мне хорошо, когда мы вместе.
На английском: My favorite day of the week - Sunday, because on that day the whole family to gather.
Most of all I love, when we all sit at the table having dinner, not in a hurry and tell each other news. Even the smallest person in our family, who still goes to kindergarten, also talks about the garden.
In the evening we arrange checkers tournament or watch televised. I feel good when we're together.
Остальные ответы
Оксана Смирнова Ученик (104) 8 лет назад
а можно не воскресенье а пятница
Аллочка Профи (995) 7 лет назад
Можешь попробовать здесь поискать [ссылка заблокирована по решению администрации проекта] меня часто выручал этот сайт, они там вроде могут и помочь написать
Никита Головченко Знаток (295) 5 лет назад
My favorite day of the week is Saturday. The day I rest, play, do sports, walking with friends on the street. On Saturdays, no one calls me home early and not forced to do lessons because Im doing homework on Sunday. And when I have enough will power, I do lessons on Friday, and then I have two free days is obtained — Saturday and Sunday! But this happens rarely: on Friday night I rest.
Толя Ходиев Ученик (177) 5 лет назад
My favorite day of the week - Sunday, because on that day the whole family to gather.
Most of all I love, when we all sit at the table having dinner, not in a hurry and tell each other news. Even the smallest person in our family, who still goes to kindergarten, also talks about the garden.
In the evening we arrange checkers tournament or watch televised. I feel good when we're together.
спс большое