Помогите с перводом текста ...очень надо..

Unit recently, the British enjoyed less holiday time than most European nations Nowadays, almost every full-time employee is entitled to four weeks or more of paid hot day. Much of this free will be spent at home or visiting relatives, especially at Christmas. “Taking a holiday” means going away from home for at least a few days. About 80 per cent of British managerial and professional classes have at least one holiday of five days c more a year, but less than half the inanual working class will spend their savings on this pleasure. (Older pensioners and families with young children find “going away” particularly difficult.)

How do the British spend their holidays? Let’s return to the Taylor family. Carol and Bill assume that they will spend their main holiday together. While the children were growing up, they used to spend two week each summer, usually in Wales. Ones they hired a caravan on the seashore when the children were very young. It was cheap an convenient, but neither Bill nor Carol enjoyed being so close to all their neighbours. The children, however, loved playing on the beach. Then they bought a tent, and used to spend one week with Carols parents, with the children camping in the garden, and one week in various campsites around Wales. Many of these are in very beautiful place, and they allow more privacy than caravan sites. Showers, toilers and a shop are normally available. The family walked, explored mountains and streams took picnics on boating expeditions on takes, and visited castles, eaves and historic sites.

One year it poured with rain, it was impossible even to read in the tent, and everyone was very bad-tempered; so the following year Bill and Carol was tired of doing the housework on holiday too. Eventually they decided they could afford to go France, for a camping holiday. The family drove to the warm south, explored France an occasionally ate in cheap French restaurants.

Sarah and Martin, then they were married with one baby, wanted sun about all. So they bought a “package” of an airfare, hotel reservations, and (sometimes) excursions and a group guide. They knew before they started exactly how much their holiday would cost. Spain is popular because it offers a wonderful climate. Package holidays are cheap and very convenient, but since they are organized for groups, you have to have similar tastes to those of all the people on holiday with you.

As a student, Peter bought a European “Railcard” for a month, and travelled wherever he wished on the European railways. He met hundreds of other young people, wandered round half a dozen famous European cites and lived on buns and pies bought c: station platforms. He slept on Greek beaches, and spend a weekend with a drunken Dutchman mending bicycles in a small Dutch town. He was proud of the distance he had covered.

Группа недавно британские пользовались менее праздник времени, чем в большинстве европейских стран сегодня почти каждый полный рабочий день работник имеет право на четыре недели или более платных жаркий день. Большая часть этого бесплатно будут потрачены у себя дома или в гостях у родственников, особенно на Рождество. "С праздником" означает, что уходит из дома, по крайней мере несколько дней. Около 80 процентов британских управленческих и профессиональных классов, по крайней мере один праздник в течение пяти дней с более года, но меньше половины inanual рабочий класс будет тратить свои сбережения на это удовольствие. (Более старых пенсионеров и семей с маленькими детьми найти "уходит" особенно трудно) . Как британского провести свой ​​отпуск? Вернемся к семье Тейлор. Кэрол и Билла предположить, что они будут тратить их главный праздник вместе. Пока дети росли, они использовали, чтобы провести двухнедельный каждое лето, как правило, в Уэльсе. Кого они наняли караван на берегу моря, когда дети были очень молоды. Это было дешево удобно, но ни Билл, ни Кэрол нравилось быть так близко ко всем своим соседям. Дети, однако, любил играть на пляже. Тогда они купили палатку, и проводил одну неделю гимны родителями, с детьми в поход в сад, и одну неделю в разных кемпингах вокруг Уэльса. Многие из них находятся в очень красивом месте, и они позволяют больше личной жизни, чем кемпинги. Дожди, трудящихся и магазин, как правило, доступны. Семьи ходили, изучить горы и реки приняли пикники на лодках экспедиции на берет, и посещаемых замков, карнизов и исторических мест. Один год лил дождь, было невозможно даже читать в палатке, и все было очень злой; так что следующий год Билл и Кэрол была устал делать работу по дому на праздник тоже. В конце концов они решили, что они могут позволить себе пойти Франции, кемпинг праздник. Семьи поехали в теплом юге, изучить Франция иногда ели в дешевых французских ресторанах. Сара и Мартина, то они состоят в браке с одним ребенком, хотел ВС обо всем. Таким образом, они купили «пакет» авиабилетов, бронирование гостиниц, и (иногда) экскурсии и группы руководства. Они знали, что, прежде чем они начали точно, сколько их праздник будет стоить. Испания является популярным, поскольку он предлагает прекрасный климат. Пакет праздников дешево и очень удобно, но, поскольку они организованы для групп, у Вас должен быть похожими вкусами, чтобы у всех людей на праздник вместе с вами. Будучи студентом, Петр купил Европейский "Railcard" в течение месяца, и поехал где бы он ни пожелал на европейских железных дорогах. Он встретился с сотнями других молодых людей, бродил с полдюжины известных европейских городах и жили на булочки и пироги купить в: станционных платформ. Он спал на греческих пляжах, и провести выходные с пьяным починкой велосипедов голландец в маленьком голландском городке. Он гордился тем, расстояние, которое он покрыл.