Какие экзамены нужно сдавать для поступления в колледж Эмерсона в Бостоне?

Екатерина Профи (733), на голосовании 11 лет назад
Какие экзамены нужно сдавать для поступления в колледж Эмерсона в Бостоне? SAT или TOEFL?
Голосование за лучший ответ
Mary Dance Мастер (1056) 11 лет назад
Тоефл, но если еще сат или акт пришлешь- будет плюсом, как дополнение. Но сат для тех, кто окончил обучение на английском языке.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
Emerson minimum requirements:
+ Internet-Based Test (iBT) 80
+ Computer-Based Test (CBT) 213
+ Paper-Based Test 550
IELTS (International English Language Testing System)
Emerson minimum requirement: 7

Applicants that have completed secondary study in an institution that uses English as its language of instruction can submit either SAT or ACT test scores to fulfill the requirement. SAT code: 3367, ACT code: 1820