Помогите!!!

Слободина Юлия Ученик (241), закрыт 10 лет назад

I. Подчеркните сказуемое, определите его время и залог.

1. This passenger car will have been repaired by the end of the week.

2. The railway men have installed a new signaling system on this railway.

3. This railway had equipped the trains with comfortable passenger cars by the end

of the last year.

4. The electric and diesel locomotives replaced the steam locomotives.

II. Переведите предложения, учитывая правило согласования времён.

1. Our professor asked if the students had used the new apparatus for recording

temperature.

2. The mechanic said that the work would be finished in time.

3. My friend told me that our teacher knew four foreign languages.

III. Подчеркните причастия, определите их форму и функцию (определение

или обстоятельство) .

1. Having decided to bore the tunnel through hard rock, the tunnel builders thought

of the shortest line possible.

2. Student taking exams next week should come to the dean’s office.

3. Making these experiments we can compare the weight of elements.
Лучший ответ
Vera Гуру (2786) 10 лет назад
1) have been repaired - Это пассивный залог, Future Perfect Tense Passive Будущее совершенное время!
2) Have installed - Это обычный Present Perfect Active настоящее совершенное!

3) Had equipped - Past Perfect Active Прошедшее совершенное

4) Replaced - Past Indefinite или Simple прошедшее простое или неопределенное

Наш профессор спросил пользовались ли студенты новой аппаратурой для записи температуры?

Механика сказала нам что работа была бы закончена вовремя

Мой друг рассказал мне что наш учитель знал 4 иностранных языка!

Having decided - Решив - Совершенное причастие актив, настоящего времени! Определение!

Taking - сдающему - причастие настоящего времени! Present Participle Simple Active - Определение

Making - делая (творя) - причастие настоящего времени! Present Participle Simple Active Определение
Остальные ответы
Ольга Знаток (327) 10 лет назад
will have been - future in the past
have installed - present perfect
had equipped - past perfect
replaced - past simple
belena Просветленный (34719) 10 лет назад
will have been repaired Future Perfect Passive Voice