Лидеры категории
Лена-пена Лена-пена
Искусственный Интеллект
М.И. М.И.
Искусственный Интеллект
Y.Nine Y.Nine
Искусственный Интеллект
king71alex Куклин Андрей Gentleman Dmitriy •••

Сочините плизи сочинение на тему "комната Моя мечта" Срочно надо плиз ((

Виктория Профи (653), закрыт 10 лет назад
Лучший ответ
BOOMOV I AM Высший разум (257977) 10 лет назад
Комната моей мечты очень большая и уютная. В ней много разной мебели. В комнате есть одно окно, оно занимает всю стену. На левой стене напротив дивана висит телевизор. На полу жёлтый ковёр. Рядом с диваном стоит большой стеклянный стол на котором стоит чёрный ноутбук и красивая ваза с цветами. На всей правой стене наклеены обои с изображением космоса. На потолке изображение ночного неба. Вдоль длинной стены моей комнаты есть книжный шкаф с множеством полок для книг и компакт-дисков. Есть несколько плакатов с моими любимыми поп-исполнителями на стенах. Рядом с окном мой стол, где я делаю домашнее задание.
Остальные ответы
4 Е Знаток (375) 7 лет назад
Сочинение «Комната моей мечты» на английском с переводом
The room of my dream

I live with my parents. They do their best to provide me with comfortable and convenient conditions. As we live in 3 rooms flat I have my own room. I like to have my personal space very much as thus I have a possibility to be alone for some time. Everyone from time to time needs some quiet place to think about life and certain things that excite person. I’m happy to have such an opportunity.

Nevertheless my room was far from the image of my ideal room. I imagine it quite light with modern design and full of modern gadgets.

Unfortunately some pieces of my ideal room are impossible to realize. For example, my room isn’t too light and airy as the windows are facing north. Regarding airiness the scheme of house building consists of flats of small area so all the rooms in our flat are not so big with low ceiling.

Concerning the design of my ideal room I consider it to be modern and extraordinary. It should underline my personality and express my inner world. I’m keen of graphics so I have the posters with it on the walls.

I do not like a lot of furniture in the room. I think that big number of its pieces make the space dusty and rather limited. So in order to bring my room to the ideal one I only left cozy brown sofa, a wardrobe and computer table with a plenty of useful shelves where I keep all necessary books and magazines. Besides this I have stylish chandelier and two additional lamps for night readings.

I’m sure that we are able to realize all our dreams. But I’m also a realistic person so I try to make my room as closer to the ideal as possible using all available means. In spite that there are a lot of things to do yet I can say that I’m a happy owner of the room of my dreams due to the understanding and help of my parents.
Доктор Лис Профи (505) 7 лет назад
My dream room is very big and cozy. It has many different furniture. The room has one window, it occupies the entire wall. On the left wall opposite the sofa is a TV. On the floor is a yellow carpet. Next to the sofa is a large glass table on which stands a black laptop and a beautiful vase with flowers. On the whole right wall are glued wallpaper with the image of the cosmos. On the ceiling an image of the night sky. Along the long wall of my room there is a bookcase with many shelves for books and CDs. There are several posters with my favorite pop artists on the walls. Next to the window is my desk, where I do my homework.

Перевод:
Комната моей мечты очень большая и уютная. В ней много разной мебели. В комнате есть одно окно, оно занимает всю стену. На левой стене напротив дивана висит телевизор. На полу жёлтый ковёр. Рядом с диваном стоит большой стеклянный стол на котором стоит чёрный ноутбук и красивая ваза с цветами. На всей правой стене наклеены обои с изображением космоса. На потолке изображение ночного неба. Вдоль длинной стены моей комнаты есть книжный шкаф с множеством полок для книг и компакт-дисков. Есть несколько плакатов с моими любимыми поп-исполнителями на стенах. Рядом с окном мой стол, где я делаю домашнее задание.
Екатерина Андреева Знаток (375) 6 лет назад
Комната моей мечты очень большая и уютная. В ней много разной мебели. В комнате есть одно окно, оно занимает всю стену. На левой стене напротив дивана висит телевизор. На полу жёлтый ковёр. Рядом с диваном стоит большой стеклянный стол на котором стоит чёрный ноутбук и красивая ваза с цветами. На всей правой стене наклеены обои с изображением космоса. На потолке изображение ночного неба. Вдоль длинной стены моей комнаты есть книжный шкаф с множеством полок для книг и компакт-дисков. Есть несколько плакатов с моими любимыми поп-исполнителями на стенах. Рядом с окном мой стол, где я делаю домашнее задание.
зара керимова Ученик (157) 5 лет назад
Екатерина Андреевна вы прямо в меня спасибо большое очень помогло по русскому языку прямо то что надо