что такое кожа наппа (nappa leather)?

Richard Dixon Гуру (4961), закрыт 15 лет назад
Лучший ответ
tbdt@list.ru Знаток (277) 15 лет назад
кожи обрабатываются средствами на водной или масляной основе, и в готовом виде получается натуральная кожа наппа это натуральная зеленая кожа наппа
Остальные ответы
Robinzon Гуру (2811) 15 лет назад
Nappa leather or Napa leather is a full-grain leather, typically dyed, made from unsplit kid-, lamb- or sheep-skin by tanning with salts of chromium or aluminium sulfate, and noted for softness and durability. It is often used in high-quality leather products such as high-end furniture and accessories such as wallets and luggage. One example would be interiors of luxury vehicles.