Прошу помочь вас) нужен перевод текста Basics of economics Ниже прилагаю кусочек текста. Может у кого завалялось)

Хусниддин Юсупович Ученик (138), на голосовании 10 лет назад
The study of the choices people make in an effort to satisfy their wants and needs is called economics. Wants and needs refer to peoples desiers to consume certain goods and services. In ecnomic terms, a good is a physical object that can be purchased. A record, a house, and a car are examples of a good. A service is an action or activity done for others for a fee. Lawyers, plumbers, teachers, and taxicab drivers perform services. The term product is often used to refer to both goods and servicers.
Голосование за лучший ответ
Stanislawa Просветленный (46973) 10 лет назад
Английский язык для экономистов. Аванесян Ж. Г.
www.alleng.ru/d/engl/engl295.htm
Англо-русские тексты ...двустороннего перевода, расширение лексического запаса студентов в ...MASTERING ECONOMICS Unit 1. ..BASICS OF ECONOMICS 7 ...ECONOMIC INTERDEPENDENCE AND INTERNATIONAL TRADE 16

1.basic economics - Русский перевод – Словарь Linguee
www.linguee.ru/английский-русский/перевод/1.basic+economics.html
Примеры перевода, содержащие „1.basic economics“ – Русско-английский словарь и система поиска по миллионам русских переводов.

Unit 1. READING AND TRANSLATION PRACTICEBASICS ...
ru4.ilovetranslation.com/QjledksluU1=d/
Текст; Веб-страница ...BASICS OF ECONOMICS. The study of the choices people make in an effort to satisfy their wants and needs is called economics.
[PDF]РПД

ВВедите в поиск название текста-перевод-там несколько вариантов-подберите подходящий для вас