Правильно ли я перевёл? (с английского). Leaves the competition in the dust! - Превзошёл конкуренцию!

здесь competition - конкуренты в целом

То есть, ":превзошёл конкурентов" ?

Похоже на индульгенцию впрок - неясно who leaves! Ни в пух, ни в прах...

Источник: Кто есть who, короче

leave somebody/something in the dust
1. to move quickly away from someone or something. If a big truck bears down on you from behind, this powerful car can leave it in the dust.
2. to replace someone or something with something new. This new computer virus left last year's killer virus in the dust.

А можно на русском)

Я играю в кс на де_дасте))

Правильно. Садись, пять.

Сарказм?