Пожалуйста, помогите выполнить задания по английскому языку!

Анастасия Глухарева Ученик (114), закрыт 8 лет назад
1. Выпишите сказуемые и видовременные формы глаголов.
1) These students wrote their compositions without mistakes.
2) I shall not go to the football match if it rains.
3) He finds time for reading and for watching the television.
4) The house was built by these workers.
5) He was asked to translate the text.
6) These new achievements are much spoken about.

2. Переведите глаголы данные в скобках соблюдая правило согласования речи.
1) I did not know that the scenery (была уже нарисована)
2) She was afraid, that the boy (утонет) there. She did not allow him to go to the river alone

3. Найдите инфинитив, определите его форму
1) He was the first to come
2) A cloud makes the sun look darker.
3) I am sorry to have missed a very good time in the country.
4) She is moving to sit down when the sound of a key in the lock makes her turn sharply.
Дополнен 8 лет назад
4. Определите форму причастия
1) Reading books he used to make notes
2) Having written a letter he went to the post-office
Лучший ответ
Артур Геворкян Высший разум (100877) 8 лет назад
1. 1) wrote - Past Simple Active
2) shall not go - Future Simple Active
3) finds - Present Simple Active
4) was built - Past Simple Passive
5) was asked - Past Simple Passive
6) are spoken - Present Simple Passive

2. 1) had already been drawn
2) would sink

3. 1) to come
2) look
3) to have missed
4) to sit, turn
везде обычный инфинитив, кроме to have missed - там перфектный

4. 1) reading - Participle I Active
2) having written - Perfect Participle Active
Остальные ответы
Angel Var Гуру (3615) 8 лет назад
и чего тут делать-то???? Барышня, потрудитесь в учебнички заглянуть ...вспомните теорию и вперед
Борис Моисеев Профи (579) 8 лет назад
Вот серьезно, зачем учить английский язык и просить подсказок, понимание - это ключ к знанию языка, подумайте над заданиями и прочитайте правила, все пойдет как по маслу.
Alekero Знаток (480) 8 лет назад
Задание наилегчайшее, просто нужно потратить на него время, а не просить помощи и надеяться что всегда все будет "нахаляву" ;)
Удачи в освоении!