Какой мировой рекорд по слэклайну и на какой высоте?

Олег Ученик (229), закрыт 15 лет назад
Лучший ответ
Den - Alien: Sayonara Просветленный (43542) 15 лет назад
Мировой рекорд по Слэклайну сейчас составляет 1000 метров над уровнем моря, был установлен в 2006 году в Норвегии во фьордах Кристианом Шу
http://slakkline.no/en
В 2007 году этот маршрут повторил Александр Морк.

Еще есть рекорды по длине маршрута, который составляет 200 метров.

World records

Highest slackline

The highest slackline on record was walked by Christian Schou on August 3, 2006 in Kjerag, Norway. The slackline was 1000 meters high. The project was repeated by Aleksander Mork in September 2007. Pictures can be seen here

Longest slackline

It is not clear, how long the actual longest slackline walk is, because a user of the slackline.at webforum claims in this thread to be walked the 200 meters, but there is no video proof or eyewitness.