помогите пожалуйста Нужно поставить вопросы к выделенным частям предложений (которые в скобках)

Иван Арцебашев Ученик (114), на голосовании 8 лет назад
Нужно поставить вопросы к выделенным частям предложений (которые в скобках)
1.William Henry Gates 3 was born (ON 28 OCTOBER 1955)
2.Gates later struck a deal (WITH IBM) hat put Microsoft's Windows on IBM computers.
3.(HIS MANAGEMENT STYLE) has been studied and copied around the world.
4.Gates stepped down as Microsoft CEO (IN JUNE 2008)
5.He now (spends his time with his wife, Melinda, focusing on their charitable foundation).