раскройте скобки употребив глаголы в present perfect или past simple/ Переведите предложения

Олечка Шпак Ученик (243), закрыт 8 лет назад
1 It's the most boring film (I/ever/see) 2 He (not/be) to his native town for years 3 They (move) to a new apartment only a few days ago 4 She (not/have) a high salary when she worked as a nurse 5 (you/read) any interesting books lately? 6 (he/study) well when he was a student?
Лучший ответ
таня карнаух Гуру (3296) 8 лет назад
1.It's the most boring film I have ever seen. - Это самый скучный фильм, который я когда - либо видел.

2.He hasn't been to his native town for years. - Он не был в родном городе много лет.

3.They moved to a new apartment a few days ago. - Они переехали в новую квартиру несколько дней назад.

4.She didn't have a high salary when she worked as a nurse. - У неё не было высокой зарплаты, когда она работала медсестрой.

5.Have you read any interesting books lately? - Ты недавно прочитала интересные книги?

6.Did he studied well when he was a student? - Он хорошо учился, когда был студентом?
Остальные ответы
Inna Timakina Ученик (210) 8 лет назад
1. I've ever seen.
2. hasn't been
3. moved
4. didn't have
5. Have you read
6. Did he study