Помогите !!!прочитать английский текст, НАПИШИТЕ РУССКИМИ БУКВАМИ ЭТОТ ТЕКСТ ( я просто не знаю английский )
Ukraine - a country in Eastern Europe. Washed by the Black and Azov seas. It is bordered to the south with Russia to the north - with Belarus in the west - with Poland, Slovakia and Hungary, in the south-west - with Romania and Moldova. The capital of Ukraine is Kiev.
Ukrainian National flag is a rectangular cloth of two horizontal stripes top - blue - and bottom yellow. The national anthem was held in January 1992 (Verbitsky music, words - Chubinsky).
In 1989 the Rukh National Movement for Perestroika in Ukraine was formed.
On June 16, 1990 the Verkhovna Rada of Ukraine passed the Declaration on State Sovereignty of Ukraine. On August 24, 1991 Ukraine became independent and the formation of the independent state of Ukraine.
On December 1. 1991. the All-Ukrainian Referendum took place in the country, involving 84.18 percent of citizens, of which number 90.35 percent supported the Independence Act.
The first president of Ukraine Kravchuk he scored 61.6 percent of the vote.
Political power in Ukraine is divided into three branches: legislative, executive and judicial. Legislative authority is the Parliament, which consists of 450 deputies. Verkhovna Rada Elections are held every 4 years. The President is the highest official of the Ukrainian state, endowed with the supreme executive authority. . He is elected for 4 years.
The main body of the executive power is the Cabinet of Ministers. It is formed by the Heads of the Ministries: Ministry of Economics. Finance. Defense. Justice, Agriculture. Health. Education and Science, Youth and Sports and others.
Court and the Constitutional Court, nominated by the Verkhovna Rada. There are also local and regional courts. The Constitutional Court has the right to declare laws and actions of the government unconstitutional.
Мне просто надо рассказать этот текст
Прекрасный сайт для изучения АНГЛИЙСКОГО языка с нуля и не только! На сайте можно просматривать фильмы, сериалы, клипы на АНГЛИЙСКОМ языке, играть в игры, а также максимально эффективно изучать слова с помощью чудесного словаря.
Заходите не пожалеете!
https://puzzle-english.com/p/2062580
Воспользуйся функцией переводчика - зачитать текст. Это будет эффективнее всего))
Украина - страна в Восточной Европе. Вымытый Черными и Азовскими морями. Это ограничено на юг с Россией на север - с Белоруссией на западе - с Польшей, Словакией и Венгрией, на юго-западе - с Румынией и Молдовой. Столица Украины - Киев.
Украинский Национальный флаг - прямоугольная ткань двух горизонтальных вершин полос - синий - и желтого основания. Государственный гимн проводился в январе 1992 (музыка Verbitsky, слова - Chubinsky).
В 1989 Национальное движение Rukh за Перестройку в Украине было сформировано.
16 июня 1990 Верховная Рада Украины приняла Декларацию по государственному Суверенитету Украины. 24 августа 1991 Украина стала независимой и формирование независимого государства Украины.
1 декабря. 1991. все-украинский Референдум имел место в стране, вовлекая 84.18 процента граждан, из которого числа 90.35 процента поддержали закон о Независимости.
Первый президент Украины Kravchuk он выиграл 61.6 процента голосов.
Политическая власть в Украине разделена на три отделения: законодательный, исполнительный и судебный. Законодательная власть - Парламент, который состоит из 450 депутатов. Выборы Верховной Рады проводятся каждые 4 года. Президент - самый высокий чиновник украинского государства, обеспеченного высшей исполнительной властью.. Он избран в течение 4 лет.
Основная часть исполнительной власти - Кабинет Министров. Это сформировано Главами Министерств: Министерство Экономики. Финансы. Защита. Справедливость, Сельское хозяйство. Здоровье. Образование и Наука, Молодежь и Спортивные состязания и другие.
Суд и Конституционный суд, назначенный Верховной Радой. Есть также местные и региональные суды. Конституционный суд имеет право объявить законы и действия правительства неконституционными.