Заменить инфинитив на герундий

Алина Пенкина Ученик (95), на голосовании 7 лет назад
1. He tried to avoid (to answer) my question.

2. Have you finished (to wash) your hair yet?

3. If you walk into the road without (to look), you risk (to be) knocked down.

4. I’ve put off (to write) the letter so many times. I really must do it today.

5. Is this film worth (to see)?

6. She’s a very interesting person and I always enjoy (to talk) to her.

7. What a stupid thing to do! Can you imagine anybody (to be) so stupid?
Голосование за лучший ответ
Жаба Игоревна Мустакракиш Мудрец (11291) 7 лет назад
Answering, washing, looking, being, writing, seeing, talking, being.
peace duke Просветленный (21781) 7 лет назад
Частицу to не пиши. Добавь окончание ing.