Помогите с английским пожалуиста

Анастасия Солдатова Ученик (133), закрыт 7 лет назад
1. ПЕРЕПИШИТЕ СЛЕДУЮЩИЕ ПРЕДОЖЕНИЯ И ПЕРЕВЕДИТЕ ИХ НА РУССКИЙ ЯЗЫК, ОБРАЩАЯ ОСОБОЕ ВНИМАНИЕ НА ИНФИНИТИВ
Artamonov is known to be not only a talented inventor hut also a brilliant racing man, a fqmous cyclist. This sportsman is expected to show good results. He is said to be the best forward. We were shown the cup to be handed to the winner of the championship.
2. ПЕРЕПИШИТЕ СЛЕДУЮЩИЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ПЕРЕВЕДИТЕ ИХ НА РУССКИЙ ЯЗЫК, ОБРАЩАЯ ВНИМАНИЕ НА РАЗЛИЧНЫЕ ЗНАЧЕНИЯ ГЛАГОЛОВ should, would
Were this famous sportsman in Moscow now, he would be able to take part in this competition. The third-year student said that they would take their examination in English next week. A good sportsman should be capable of great endurance.
3. ПЕРЕВЕДИТЕ СЛЕДУЮЩИЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ОПРЕДЕЛИТЕ ВРЕМЕНА СКАЗУЕМОГО:
They have never been to London. He has already finished his experiment. I had already bought a present for my mother when I met him. When you invite them, they will have seen the exhibition. I have received a very interesting letter today. We shall have translated this article by seven o`clock. The pupils have read two English books this month. I had received a telegram before he came. He has got a ticket to the theatre. I had already had dinner when you rang me up. I have been to the Tretyakov Gallery several times.
Лучший ответ
Lesya Ученик (196) 7 лет назад
1. Артамонов известен не только как талантливый изобретатель, но так же и как превосходный бегун и известный велосипедист. Ожидается, что этот спортсмен покажет хорошие результаты. Говорят, что он лучший нападающий. Нам показали кубок, который вручат победителю соревнования.
Анастасия СолдатоваУченик (133) 7 лет назад
спасибо большое!))) А можете помочь со 2ым и 3им? Буду очень благодарна)))
Марат ГавриловУченик (117) 7 лет назад
В инете посмотри
ГДЗ вроде
Анастасия Солдатова Ученик (133) к сожалению это не школьные задания
Остальные ответы
Магомедова Знаток (393) 7 лет назад
К сожалению, у вас и с русской грамматикой проблема. Будьте повнимательнее.
Кайса Профи (532) 7 лет назад
2.Если бы эти спортсмены были сейчас в Москве, он бы мог принять участие в соревнованиях
Людмила Мыслитель (5562) 7 лет назад
3. ПЕРЕВЕДИТЕ СЛЕДУЮЩИЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ОПРЕДЕЛИТЕ ВРЕМЕНА СКАЗУЕМОГО:
They have never been to London.-Они никогда не были в Лондоне-have been-Present Perfect
He has already finished his experiment.-Он уже закончил свой эксперимент. -has finished-Present Perfect
I had already bought a present for my mother when I met him.Я уже купил подарок для мамы, когда его встретил. -had bought-Past Perfect/ met-Past Simple
When you invite them, they will have seen the exhibition.Когда вы их пригласите, они уже посмотрят выставку. -invite-Present Simple/ will have seen-Future Perfect
I have received a very interesting letter today.Я получил очень интересное письмо сегодня. -have received-Present Perfect.
We shall have translated this article by seven o`clock.Мы переведем эту статью к семи часам-shall have translated-Future Perfect
The pupils have read two English books this month.Ученики прочитали две английские книги в этом месяце. have read-Present Perfect.
I had received a telegram before he came. Я получил телеграмму до того, как он пришел. had received-Past Perfect/ came-Past Simple.
He has got a ticket to the theatre.Он получил билет в театр. -has got- Present Perfect
I had already had dinner when you rang me up. Я уже поужинал, когда ты мне позвонил. had had dinner-Past Perfect/ rang up-Past Simple
I have been to the Tretyakov Gallery several times.Я был в Третьяковской галерее несколько раз. -have been-Present Perfect
Анастасия СолдатоваУченик (133) 7 лет назад
спасибо большое))) а можете помочь со вторым?)
Людмила Мыслитель (5562) Were this famous sportsman in Moscow now, he would be able to take part in this competition.Если бы этот знаменитый спортсмен был сейчас в Москве, то он мог бы принять участие в соревновании. The third-year student said that they would take their examination in English next week.Студент третьекурсник сказал, что они будут сдавать экзамен по английскому языку на следующей неделе. A good sportsman should be capable of great endurance. Хороший спортсмен должен быть выносливым
- Профи (515) 7 лет назад
3. ПЕРЕВЕДИТЕ СЛЕДУЮЩИЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ОПРЕДЕЛИТЕ ВРЕМЕНА СКАЗУЕМОГО:
They have never been to London.-Они никогда не были в Лондоне-have been-Present Perfect
He has already finished his experiment.-Он уже закончил свой эксперимент. -has finished-Present Perfect
I had already bought a present for my mother when I met him.Я уже купил подарок для мамы, когда его встретил. -had bought-Past Perfect/ met-Past Simple
When you invite them, they will have seen the exhibition.Когда вы их пригласите, они уже посмотрят выставку. -invite-Present Simple/ will have seen-Future Perfect
I have received a very interesting letter today.Я получил очень интересное письмо сегодня. -have received-Present Perfect.
We shall have translated this article by seven o`clock.Мы переведем эту статью к семи часам-shall have translated-Future Perfect
The pupils have read two English books this month.Ученики прочитали две английские книги в этом месяце. have read-Present Perfect.
I had received a telegram before he came. Я получил телеграмму до того, как он пришел. had received-Past Perfect/ came-Past Simple.
He has got a ticket to the theatre.Он получил билет в театр. -has got- Present Perfect
I had already had dinner when you rang me up. Я уже поужинал, когда ты мне позвонил. had had dinner-Past Perfect/ rang up-Past Simple
I have been to the Tretyakov Gallery several times.Я был в Третьяковской галерее несколько раз. -have been-Present Perfect
Алёна Медведева Ученик (224) 7 лет назад
Если вы не можете сделать это лёгкое задание, обращаясь сюда, то вам обязательно нужно НАПИСАТЬ ПРАВИЛЬНО!!! Я думаю, что и других ответов хватит. Учись! Ты даже по русский написать не можешь!! Неуч
алина Ученик (211) 7 лет назад
. Артамонов известен не только как талантливый изобретатель, но так же и как превосходный бегун и известный велосипедист. Ожидается, что этот спортсмен покажет хорошие результаты. Говорят, что он лучший нападающий. Нам показали кубок, который вручат победителю соревнования.
ML Ученик (121) 7 лет назад
Cначала выучи русский язык. А потом где то через годик учи хоть все иностранные.
Владислав Кулагин Знаток (283) 7 лет назад
They have never been to London.-Они никогда не были в Лондоне-have been-Present Perfect
He has already finished his experiment.-Он уже закончил свой эксперимент. -has finished-Present Perfect
I had already bought a present for my mother when I met him.Я уже купил подарок для мамы, когда его встретил. -had bought-Past Perfect/ met-Past Simple
When you invite them, they will have seen the exhibition.Когда вы их пригласите, они уже посмотрят выставку. -invite-Present Simple/ will have seen-Future Perfect
I have received a very interesting letter today.Я получил очень интересное письмо сегодня. -have received-Present Perfect.
We shall have translated this article by seven o`clock.Мы переведем эту статью к семи часам-shall have translated-Future Perfect
The pupils have read two English books this month.Ученики прочитали две английские книги в этом месяце. have read-Present Perfect.
I had received a telegram before he came. Я получил телеграмму до того, как он пришел. had received-Past Perfect/ came-Past Simple.
He has got a ticket to the theatre.Он получил билет в театр. -has got- Present Perfect
I had already had dinner when you rang me up. Я уже поужинал, когда ты мне позвонил. had had dinner-Past Perfect/ rang up-Past Simple
I have been to the Tretyakov Gallery several times.Я был в Третьяковской галерее несколько раз. -have been-Present Perfect