Помогите, пож-та, перевести с английского на русский текст.

Ukrainian legislation gives wide opportunities for vocational training and for choosing a trade for all those who are looking for employment: young people who have left secondary school; young men after military service; people who have left their jobs because they have moved; housewives, etc. The local authorities are obliged to assist people engaged in such activities. It stemmed, on the other hand, from the economic reconstructing that took place after the Soviet Union had been ruined. The other reason was that in recent years the crisis in world economy led to the growth of unemployment.
As a result, many enterprises are working only one shift instead of three. Under the command-and-administrative methods of management every official has extensive powers which he does not want to lose. However, the reorganisation opens up wide opportunities for those who do wish to contribute to the economic restructuring and apply themselves to real work.

Украинское законодательство дает широкие возможности для профессионального обучения и на выбор профессии для всех тех, кто ищет работу: молодые люди, которые покинули среднюю школу; молодые люди после военной службы; люди, которые оставили свои рабочие места, потому что они перемещаются; домохозяйки и др. Местные власти обязаны оказывать содействие людям, занятым в такой деятельности. Это вытекает, с другой стороны, с экономической реконструкции, которые произошли после распада Советского Союза была разрушена. Другой причиной было то, что в последние годы кризисные явления в мировой экономике привели к росту безработицы.
Как следствие, многие предприятия работают в одну смену вместо трех. При командно-административных методах управления каждый чиновник имеет широкие полномочия, которые он не хочет терять. Однако, реорганизация открывает широкие возможности для тех, кто хотел бы способствовать экономической перестройке и применить себя в реальной работе.

https://translate.yandex.ru/

Удаленный ответ Ответ удалён

А переводчиком воспользоваться не судьба.