Биография небольшая Расула Гамзатова на Аварском языке.
Расула Гамзатова биография нужна на аварском языке небольшая. Заранее спасибо. Срочно! Нужно на сегоня.
Дагъистаналъул халкъияв поэт Расул Х1амзатов гьавуна 1923 соналъул 8 сентябралда Хунзахъ районалъул Ц1ада росулъ, машгьурав шаг1ир Х1амзатил хъизамалда. Эбелалда ц1ар бук1ана Хъандулай. Гьел к1иялго рук1ана ц1акъ г1адамал хириял, махсара хоч1 бокьулел, рак1бац1ц1адал маг1арулал. Эбел-инсул хасият-г1амал васасул чорхолъги, бидулъги, рек1елъги бессич1ого хут1ич1о.
hello_html_m4a5e112d.png
Т1абиг1аталъги т1адег1анав бет1ергьанасги Расулие кьуна къанаг1атаб ва х1икматаб гьунар, бергьараб к1алзул пасих1лъи, рек1ел ц1одорлъи; живго гивго гьит1инаб мехалъ ва г1олохъанлъуда дагьав хехдарулев, ц1акъго рак1 г1анч1ав, г1орхъолъа ун г1адамазда божулев чи вук1аниги, Расулил вахъана к1удияв шаг1ир, гьесул асараз рохел щвезабуна, маг1арулазе гуребги, дунялалъулго миллионал г1адамазе.
Жиндирго г1умруялъул аслияб мурад Расулица баян гьабуна коч1ол ункъо мухъалдалъун:
Рорхатал ц1вабзазде сухъмахъал гьарун,
Гьенире ракетал роржаян абе.
Бищун т1адег1анал, г1агарал ц1ваби-
Г1адамазухъе щвей буго дир мурад.
hello_html_68fb07c2.jpg
Гьел мухъаз жанибе бачуна к1иго аслияб маг1на: т1оцебе босани, г1адамазул хасият, гьесул рек1ел балъголъаби, анищал, хьулал рагьизе, лъазе бугеб х1асрат, к1иабизе абуни - инсан х1айран гьабиледухъ хъвадаризе бугеб анищ. Т1урана гьел мурадал. Расулие г1адамалги, г1адамазе Расулги цоцазе ц1акъ хириял лъугьана. Шаг1ирасул куч1дул рек1ее бокьухъе г1ужда щвана, гьез хъулухъ гьабуна т1олабго цебе т1ураб инсанияталъе, бец1лъиялде данде рагъ бан, гьайбатлъи ва канлъи к1одо гьабун.
hello_html_76349fca.jpg
Расул Х1амзатовасул творчество х1аталдаса ун бечедаб буго. Поэтасул аслиял темабазул цояблъун кола халкъазул вацлъи ва гьудуллъи барки, сахлъи, рекъел. «Сахал чаг1и сах таги, квешал чаг1и квеш таги, киналго маг1арулаз гьедин гьарулеб буго», - гьеле шаг1ирасул гьари. Расул Х1амзатов хвана 2003 соналъул ноябрь моц1алъ, 80 сон т1убайдал.
чуть чуть по больше нельза было да
расул гамзатов поэт из дагестана родился в 1923 году писал о любви и родине
Иса Дарбишев, 1 неделю назад
спасибо за текст. Но оочень много ошибок
надо начальное образование в Дагестане
перевести на родные языки.