Нужна помощь по финскому

Oneil Ученик (194), закрыт 6 лет назад
Лучший ответ
Алексей Киселёв Высший разум (184774) 6 лет назад
1. kauppatorilla 2. asemalla 3. Helsingissä 4. millä kadulla 5. Mannerheimintiellä 6. millasessa talossa 7. uudessa suuressa punaisessa kerrostalossa 8. missä huoneessa 9. pöydässä 10. tässä isossa talossa 11. millä torilla 12. suomalaisesta juustosta 13. uudelle ulkomaalaiselle opiskelijalle 14. tässä rakennuksessa 15. mihin maahan 16. Lontooseen 17. puhelimessa 18. rikkaasta miehestä 19. kauniille naiselle 20. kiinalaisesta ruoasta 21. miestä, naista, nuorta poikaa ja tyttöä 22. Matin 23. Suomalaiset lapset 24. Kauppatorille
Алексей КиселёвВысший разум (184774) 6 лет назад
6. millaisessa talossa
Остальные ответы
Александр Сергачев Оракул (79031) 6 лет назад
Во втором классе учил эстонский, но помню только матерные слова... )))
Maxim Makarevich Оракул (88862) 6 лет назад
За вас упражнение сделать или что-то конкретное в упражнении неясно?
Ксения Егоркина Знаток (273) 6 лет назад
Эх, только начала учить. Помогла бы (