Словообразование. Закончите предложения с правильной формой слова из скобок. Word formation.

Алексей Мигонько Ученик (133), на голосовании 6 лет назад
1.We need someone to lead us out of the _____ (dark)
2.His _____was greeted with cheers.(arrive)
3.She was _____ calm while everyone else was panicking.(Strange)
4.Tom doesn`t think it`s _____ to eat certain insects.(disgust)
5.According to John`s doctors, his condition is _____ (cure)
6.I don`t know if I can speak French well enough to explain this _____ (proper)
7.Tom and Mary have achieved _____ results using their new technique.(remark)
Голосование за лучший ответ
Mark Shor Просветленный (48828) 6 лет назад
darkness, arrival, strangely, distrustful, curable (или incurable), properly, remarkable
Алексей МигонькоУченик (133) 6 лет назад
спасибо большое. Можешь ещё подобное решить?
Mark Shor Просветленный (48828) Ошибка в одном слове disgustful Сейчас попробую второй вопрос