Какая разница между someone, somebody, anyone, anybody, anywhere, somewhere?

Nefra Nerellin Профи (536), закрыт 15 лет назад
В каких случаях они употребляются? Спасибо заранее! :)
Лучший ответ
Simas Pocius Мыслитель (8864) 15 лет назад
Основное различие - "Some is specific. Any isn't specific." "Some -конкретно . Any -не конкретно. "

someone, somebody,-кто-то
anyone, anybody, - кто-либо
somewhere - где-то
anywhere - где-либо
Применяются:
"Some" - в положительных (повествовательных предложениях) - There is somebody home.
"Any" - в вопросительных предложениях - Is there somebody home?
а также в отрицательных предложениях с уже имеющимся отрицанием "not", There isn't anybody home.
"No" - в отрицательных предложениях без "not" - There is nobody home.

Ниже рассказ с применением Some and Any:

1. I'm going to enjoy this party. I don't know ( anybody ) at all, but I'm going to have fun. Или: I know nobody. (отрицательное предложение)

2.Hey, there's ( somebody ) that I know. He's in my Computer Science class.

3.I think I'll go talk to him. He doesn't seem to be with ( anyone ) in particular. He's probably alone, like me. Или: He is seem to be with nobody in particular.

4.No. Maybe not. If he's all alone, then (everybody ) is ignoring him, probably because he's very boring.

5.That's a nice-looking woman over there. I should go over and talk to her. No, I don't think so. She's probably very vain and has ( nothing ) interesting to say. I know her type. I'll keep my distance. (отрицательное)
Или: She doesn't have anything interesting to say.

6.I need a drink. I think I'll head to the kitchen. There must be ( some ) beer or something in the fridge.

7.That's strange. There's ( no ) beer in the fridge. What is one supposed to drink in this stupid party? (отрицательное)
Или: There isn't any beer in the fridge.

8.Ah! There's the beer, over there, in the corner. ( No one ) had the sense to put it in the fridge. Now it's probably very warm.
(отрицательное)

9.The music's not very good. ( Somebody ) should change it. Let's get some action here.

10.Finally! Some good music. But why isn't ( anyone ) dancing? Don't people know how to have fun anymore?
(отрицательное)
Или: But why is no one dancing?

11.Hey! That woman's looking at me. I wonder if there is ( anyone ) else interested in me. After all, I am kind of cute.
(вопросительное )

12.No, there's ( nobody ) who really turns me on. Too bad! But the evening is still young. I'm not giving up.
(отрицательное)
Или: There isn't anybody who turns me on (= excites me sexually).

13.I'm really hungry. I don't see ( any ) food. What kind of party is this?
(отрицательное)
Или: There is no food.

14.No food! Warm beer! ( Nobody ) seems to know how to organize decent parties anymore.
(Отрицательное)

15.I don't want to stay here. There must be ( somewhere ) more interesting than this.
(утвердительное)

Остальные ответы
irise Гуру (3742) 15 лет назад
Насколько я понимаю, anywhere - это где угодно, то есть везде, а somewhere - это где-то. То же самое с somebody и anybody. В вопросительных предложениях употребляется обычно слова, начинающиеся с -ANY-
Яна Еремина Знаток (368) 15 лет назад
someone и somebody- кто-то, anybody и anyone- любой, anywhere- где-нибудь
John Smith Ученик (105) 15 лет назад
somebody ↑ Indefinite quantifiers 1) Местоимение somebody относится только к людям и является более неофициальным, чем someone . Обычно оно обозначает только одно лицо 2) Somebody употребляется как существительное в контекстах, в которых возможно употребление местоимения some . There's somebody outside who is waiting for you — Вас кто-то ждет снаружи.

someone ↑ Indefinite quantifiers 1) Местоимение someone имеет графический вариант some one 2) Местоимение someone относится только к людям 3) Someone употребляется как существительное в контекстах, в которых возможно употребление местоимения some . Someone took my book — Кто-то взял мою книгу.

anyone ↑ Indefinite quantifiers 1) Местоимение anyone имеет орфографический вариант any one 2) Местоимение anyone относится только к людям 3) Anyone употребляется как существительное в контекстах, в которых возможно употребление местоимения any He didn't convince anyone — Он не убедил никого .