Fill in the right preposition. Помогите пожалуйста, очень срочно надо...

Алексей Мигонько Ученик (133), закрыт 6 лет назад
1)in
2)into
3) off
4) out
5)through
6)up
7)down
Лучший ответ
Маргарита Марсо Гений (61850) 6 лет назад
1. Peace talks have broken DOWN in the Middle East. - Мирные переговоры на Среднем Востоке провалились.
To break down = to fail (провалиться, потерпеть неудачу).
Пример:
Negotiations between the two sides have broken down.

2. He doesnʹt seem to have the courage to break it UP with her. - Похоже, у него не хватает смелости порвать с ней.
To break up (with somebody) = to end a relationship with somebody (порвать с кем-либо).
Пример:
Sheʹs just broken up with her boyfriend.

3. Mrs. Southern listened keenly, occasionally breaking IN with pertinent questions. - Миссис С. слушала с большим интересом, время от времени задавая уточняющие (дословно: уместные, касающиеся обсуждаемой темы) вопросы.
To break in (on something) = to interrupt or disturb something (вмешиваться (в разговор и т. п.)).
Примеры:
She longed to break in on their conversation but didnʹt want to appear rude.
«I didnʹt do it!» she broke in.

4. Forest fires have broken OUT across Indonesia. - Лесные пожары охватили всю Индонезию (дословно: разразились по всей Индонезии).
To break out (of war, fighting or other unpleasant events) = to start suddenly (вспыхивать (о пожаре, войне, эпидемии и т. п.), разразиться).
Примеры:
They had escaped to America shortly before war broke out in 1939.
Fighting had broken out between rival groups of fans.
Fire broke out during the night.

5. The sun might break THROUGH in a few spots. – Возможно, солнечные лучи ещё смогут пробиться сквозь облака (дословно: в просветы между облаками).
To break through (of the sun or moon) = to appear from behind clouds (пробиваться).
Пример:
The sun broke through at last in the afternoon.

6. The printing machines are always breaking DOWN. = (Типографские) печатные машины постоянно ломаются.
To break down (of a machine or vehicle) = to stop working because of a fault (ломаться).
Примеры:
The telephone system has broken down.
We (=the car) broke down on the freeway.

7. The party broke UP when the police arrived. – С приездом полиции вечеринка закончилась (люди разошлись).
To break up = to come to an end (заканчиваться, прекращаться).
Пример:
Their marriage has broken up.
To break up = to go away in different directions (расходиться (о собрании, компании и т. п.)).
Пример:
The meeting broke up at eleven oʹclock.

8. The thief had broken IN through a first-floor window. – Вор забрался в дом через окно на втором этаже.
To break in = to enter a building by force (вламываться, врываться).
Пример:
Burglars had broken in while we were away.

9. Fighting broke OUT between demonstrators and the police. – Между демонстрантами и полицией произошла потасовка.
To break out (of war, fighting or other unpleasant events) = to start suddenly (вспыхивать (о пожаре, войне, эпидемии и т. п.), разразиться).
Примеры:
They had escaped to America shortly before war broke out in 1939.
Fighting had broken out between rival groups of fans.
Fire broke out during the night.

10. I left London when my marriage broke UP. – После расторжения брака (=когда мой брак распался) я покинул Лондон.
To break up = to come to an end (заканчиваться, прекращаться).
Пример:
Their marriage has broken up.

11. Thieves broke IN and stole $ 100,000 worth computer equipment. – Воры проникли внутрь и украли компьютерное оборудование общей стоимостью в 100 тысяч долларов.
To break in = to enter a building by force (вламываться, врываться).
Пример:
Burglars had broken in while we were away.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
12. A neighbour asked for the music to be turned down and the party broke UP. – Сосед попросил сделать музыку тише, и вечеринка закончилась (люди разошлись).
To break up = to come to an end (заканчиваться, прекращаться).
Пример:
Their marriage has broken up.
To break up = to go away in different directions (расходиться (о собрании, компании и т. п.)).
Пример:
The meeting broke up at eleven oʹclock.

13. He has lost his job and his marriage broke UP. – Он потерял работу и развёлся (дословно: и его брак распался).
To break up = to come to an end (заканчиваться, прекращаться).
Пример:
Their marriage has broken up.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
14. Iʹm sorry to break IN on your private thoughts, but I think we should get on with some work. – Извините, что беспокою вас (=что отрываю вас от ваших мыслей / что прерываю ваши размышления), но (я думаю, что) нам следует вернуться к работе.
To break in (on something) = to interrupt or disturb something (вмешиваться (в разговор и т. п.)).
Примеры:
She longed to break in on their conversation but didnʹt want to appear rude.
«I didnʹt do it!» she broke in.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
15. I was still living in London when the war broke OUT. – Когда началась (разразилась) война, я всё ещё жил в Лондоне.
To break out (of war, fighting or other unpleasant events) = to start suddenly (вспыхивать (о пожаре, войне, эпидемии и т. п.), разразиться).
Примеры:
They had escaped to America shortly before war broke out in 1939.
Fighting had broken out between rival groups of fans.
Fire broke out during the night.

16. Paolaʹs marriage broke UP. – Паола развелась (=брак Паолы распался).
To break up = to come to an end (заканчиваться, прекращаться).
Пример:
Their marriage has broken up.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
17. When something breaks UP or when you break it UP, it separates or is divided into several smaller parts. – Когда что-то разбивается, делится, или когда вы что-то разбиваете, делите, оно распадается или становится поделённым на несколько частей.
To break up = to separate into smaller pieces (разбиваться (на мелкие куски)).
Примеры:
The ship broke up on the rocks.

To break something up = to make something separate into smaller parts (разбивать (на мелкие куски)).
The ship was broken up for scrap metal.
to break up into groups, categories – делить на группы, категории / классифицировать
Маргарита Марсо Гений (61850) 18. Her house was broken INTO last week. – На прошлой неделе в её дом вломились. To break into something = to enter a building by force; to open a car, etc. by force (вламываться). Пример: We had our car broken into last week.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
19. So many talented players are struggling to break THROUGH. – Многие талантливые игроки пытаются пробиться (=пробить себе дорогу в жизни).
To make through = to achieve success in a particular area (пробиваться, пробивать себе дорогу в жизни).

20. When do you break UP for Easter? – Когда у тебя начинаются пасхальные каникулы?
To break up (for) = to begin the holidays when school closes at the end of a term (прерываться на …).
Пример:
When do you break up for Christmas?
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
21. I was in a nightclub in Brixton and a fight broke OUT. – Когда я был в ночном клубе в Брикстоне, там произошла драка (=я стал свидетелем драки в ночном клубе в Брикстоне).
To break out (of war, fighting or other unpleasant events) = to start suddenly (вспыхивать (о пожаре, войне, эпидемии и т. п.), разразиться).
Примеры:
They had escaped to America shortly before war broke out in 1939.
Fighting had broken out between rival groups of fans.
Fire broke out during the night.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
В 22-ом предложении у Вас опечатка.

22. Dad would occasionally break in with an amusing COMMENT. - Папа время от времени вмешивался в разговор, отпуская забавные комментарии.
To break in (on something) = to interrupt or disturb something (вмешиваться (в разговор и т. п.)).
Примеры:
She longed to break in on their conversation but didnʹt want to appear rude.
«I didnʹt do it!» she broke in.
Маргарита МарсоГений (61850) 6 лет назад
23. One of the carʹs wing mirrors had broken UP. – Одно из (боковых) зеркал заднего вида (автомобиля) разбилось (на осколки).
To break up = to separate into smaller pieces (разбиваться (на мелкие куски)).
Примеры:
The ship broke up on the rocks.

24. Many bands break UP because of personality clashes between the musicians. – Многие группы распадаются (расформировываются) из-за ссор между музыкантами.
To break something up = to end a relationship, a company, etc. (расформировывать).
Пример:
They decided to break up the partnership.

To break up – расформировываться.
Остальные ответы
Nadya F Искусственный Интеллект (149083) 6 лет назад
1-off
2-up
3-in/on
4-out
5-
6-down
7-off
8-in
9-out
10-off
11-in
12-off
13-down
14-in
15-out
16-off/up ?
17-down
18-in
19-through
20-away
21-out
22-
23-down
24-off/up ??
Не совсем уверена в ответах