Наука

Проверьте, пожалуйста письмо по английскому

My favorite movie is star wars. A series of films of course. The first part was published in 1977. I looked it probably in 10 years. Even now the first part is very good. Not to mention the 10 parts that were recently in theaters. There were many actors in these films, but the most memorable are Mark Hamill, Liam Neeson and Harrison Ford. My opinion is that these films are very interesting and rich. Actions take place in a distant distant galaxy. In space and on different planets.

Переводится должно как то так: Мой любимый фильм это звездные войны. Серия фильмов разумеется. Первая часть вышла в 1977 году. Я посмотрел его наверное в лет 10. Даже сейчас первая часть является очень хорошей. Не говоря уже о 10 части, которая недавно была в кинотеатрах. Много было актеров в этих фильмах, но самые запоминающиеся это Марк Хэмилл, Лиам Нисон и Харрисон Форд. Мое мнение таково что эти фильмы очень интересные и насыщенные. Действия происходят в далекой далекой галактике. В космосе и на разныъ планетах.

My favorite movie is "Star Wars[COMMA]" a series of films[COMMA] of course. The first part was RELEASED in 1977. FIRST I WATCHED it WHEN I probably WAS TEN years OLD. Even now[COMMA] the first part LOOKS very good TO ME. IT IS IF Not mentionING the part TEN [COMMA] WHICH WAS recently SHOWN in MOVIE theaters. There were many actors ACTING in these films, but the most REMARKABLE WERE Mark Hamill, Liam Neeson[COMMA] and Harrison Ford. THE actions TOOK place in a distant [NO distant AGAIN] galaxy [DASH --] in space and on different planets. My opinion is that these films are very interesting and rich WITH ACTIONS.

GOOD JOB!

Right good.Молодец!

My favorite movie is "Star Wars". A series of MOVIES of course. The first part was RELEASED in 1977. I WATCHED it probably AT THE AGE OF 10. Even now the first part is very good. Not to mention THAT the 10 part WHICH WAS recently RELEASED in MOVIEtheaters. There were many actors in THESE MOVIES, but the most memorable are Mark Hamill, Liam Neeson and Harrison Ford. I THINK that these MOVIES are very interesting and rich. MOVIE actions take place in a distant distant galaxy. In space and on different planets.

Вот что ты написал:

Мой любимый фильм это звездные войны. Серия пленок, разумеется. Первая часть была опубликована в 1977-ом. Я глядел это наверное за 10 лет. Даже сейчас первая часть очень хорошая. Не говоря уже о 10-и частях, которые в последнее время были в театрах. В этих пленках было много актеров, но наиболее запоминающиеся - Mark Hamill, Liam Neeson and Harrison Ford. По моему мнению эти пленки очень интересные и богатые. Действия происходят в далекой далекой галактике. В пространстве и на разных планетах.

Разумеется, это счастье надо бы как-то поправить, дерзай.