Определить видовременные формы глаголов и укажите их инфинитив

BEREG31303 Ученик (112), на голосовании 6 лет назад
1)Londoners like to say: "when a man is tired of London he is tired of life"
2)Did you enjoy your stay in Alaska?
3)He will never make a lot of money up there
Голосование за лучший ответ
Nadya F Искусственный Интеллект (149092) 6 лет назад
1)Londoners like to say: "when a man is tired of London he is tired of life"-like- -Present Simple Active- to like;Is tired -Present Simple Active- to be tired of
2)Did you enjoy your stay in Alaska?-did...enjoy--Past Simple Active-to enjoy
3)He will never make a lot of money up there-will make-Future Simple Active-to make
BEREG31303Ученик (112) 6 лет назад
задайте вопрос ко всем членам предложения.
George Washington wanted to have a one- party political system in the country.
Nadya F Искусственный Интеллект (149092) Вспомогательный глагол did+ первая форма глагола ( без окончания -ed) Исключение- Who wanted to have...
ИЛЬДАР Профи (672) 6 лет назад
Здесь точно найдешь необходимую информацию http://es02.ru
Источник: http://es02.ru