Помогите пожалуйста с английским

Кристина Гришина Ученик (114), закрыт 6 лет назад
Задание №1. Поставьте к данным предложениям общие вопросы и ответьте на них положительно и отрицательно.
e.g. Girls are at home. -Are girls at home?
-Yes, they are. No, they are not.
1. Usually they have lunch at the office.
2. He works for a well-known company.
3. She spends much time with her family.
4. I read English books everyday.
5. We get letters from our business partners.
Задание №2. Поставьте к данным предложениям специальные вопросы.
e.g. They go to the University everyday. -Where do they go everyday?
1. They usually do this work for their chief.
2. They receive foreign partners every week.
3. I often invite my friends to parties.
4. She seldom goes out during the week.
5. After work we sometimes go to the cinema.

Задание №3. Задайте пять альтернативных вопросов, используя текст My Flat.
Задание №4. Дополните предложения, сделав их вопросительно-разделительными.
e.g. They work everyday, don’t they?
1. He wants to become an engineer, …?
2. They study at the University, …?
3. We don’t receive business partners, …?
4. She is at work now, …?
5. They aren’t busy with the clients, …?

Задание №5. Заполните пропуски артиклями, где это необходимо.
1. This is… very interesting offer. 2. Are you busy at… work today? 3. My friends are at… theatre now. 4. My partner is… very reliable person. 5. We usually have our English classes in… morning. 6. He works at… large factory. 7. We often receive… letters from them. 8. There is… big round table in…middle of … room. 9. We live in…centre of …city. 10. My office is very comfortable. There is…table, …chair, …armchair and …TV-set in it.
Задание №6. Заполните пропуски необходимыми предлогами.
1. These students are…college. 2. Those programmers are…the office. 3. These journalists are…work. 4. The people are…the street. 5. These managers are…the country. 6. This engineer is…the hospital. 7. They are…the University. 8. My table is…the window. 9. He isn’t…the office now. He is …business. 10. What do you see…the picture?

Задание №8. Заполните пропуски неопределенными местоимениями some или any.
1. We don’t translate…articles from Russian into English. 2. You have…mistakes in your project. 3. …people always give advice. 4. We don’t have…tables in this room. 5. My colleagues don’t understand…English words. 6. Does your sister speak…foreign languages? 7. I know…lawyers from this office. 8. We don’t have…work today. 9. Do you have…modern conveniences in your flat? 10. I have…information for you.
Лучший ответ
Хатидже Тасинова Ученик (221) 6 лет назад
Have they lunch at the office? Yes.they have. No, they have not.
Does he work for a well-known company? Yes, he works. No, he do not work.
Максим ПетровЗнаток (472) 6 лет назад
Мало того, что ответ неполный, в нем еще есть ошибки
Хатидже Тасинова Ученик (221) такой умный возьми ответь
Остальные ответы
Лузин Артур Знаток (266) 6 лет назад
Задание №1. Поставьте к данным предложениям общие вопросы и ответьте на них положительно и отрицательно.
e.g. Girls are at home. -Are girls at home?
-Yes, they are. No, they are not.
1. Usually they have lunch at the office.
2. He works for a well-known company.
3. She spends much time with her family.
4. I read English books everyday.
5. We get letters from our business partners.
Задание №2. Поставьте к данным предложениям специальные вопросы.
e.g. They go to the University everyday. -Where do they go everyday?
1. They usually do this work for their chief.
2. They receive foreign partners every week.
3. I often invite my friends to parties.
4. She seldom goes out during the week.
5. After work we sometimes go to the cinema.

Задание №3. Задайте пять альтернативных вопросов, используя текст My Flat.
Задание №4. Дополните предложения, сделав их вопросительно-разделительными.
e.g. They work everyday, don’t they?
1. He wants to become an engineer, …?
2. They study at the University, …?
3. We don’t receive business partners, …?
4. She is at work now, …?
5. They aren’t busy with the clients, …?

Задание №5. Заполните пропуски артиклями, где это необходимо.
1. This is… very interesting offer. 2. Are you busy at… work today? 3. My friends are at… theatre now. 4. My partner is… very reliable person. 5. We usually have our English classes in… morning. 6. He works at… large factory. 7. We often receive… letters from them. 8. There is… big round table in…middle of … room. 9. We live in…centre of …city. 10. My office is very comfortable. There is…table, …chair, …armchair and …TV-set in it.
Задание №6. Заполните пропуски необходимыми предлогами.
1. These students are…college. 2. Those programmers are…the office. 3. These journalists are…work. 4. The people are…the street. 5. These managers are…the country. 6. This engineer is…the hospital. 7. They are…the University. 8. My table is…the window. 9. He isn’t…the office now. He is …business. 10. What do you see…the picture?

Задание №8. Заполните пропуски неопределенными местоимениями some или any.
1. We don’t translate…articles from Russian into English. 2. You have…mistakes in your project. 3. …people always give advice. 4. We don’t have…tables in this room. 5. My colleagues don’t understand…English words. 6. Does your sister speak…foreign languages? 7. I know…lawyers from this office. 8. We don’t have…work today. 9. Do you have…modern conveniences in your flat? 10. I have…information for you.
Артем Минаков Ученик (121) 6 лет назад
например, девочки дома. -Девочки дома?
- Да, так и есть. Нет, это не так.
1. Обычно они обедают в офисе.
2. Он работает в известной компании.
3. Она проводит много времени со своей семьей.
4. Я читаю английские книги каждый день.
5. Мы получаем письма от наших деловых партнеров.
Задание №2. Питьевой к данным предложениям специальные вопросы.
например, они ходят в университет каждый день. - Куда они ходят каждый день?
1. Они обычно делают эту работу для своего начальника.
2. Каждую неделю они принимают иностранных партнеров.
3. Я часто приглашаю своих друзей на вечеринки.
4. Она редко выходит в течение недели.
5. После работы мы иногда ходим в кино.

Задание №3. Пять сайт Alternative вопросов, используя текст моя квартира.
Задание №4. Предложения дури, задержка их объем-радиально.
например, они работают каждый день, не так ли?
1. Он хочет стать инженером, ..
2. Они учатся в университете, ..
3. Мы не принимаем деловых партнеров,...
4. Она сейчас на работе ...
5. Они не заняты клиентами,...

Задание №5. Заполните реквизит статьи, где это необходимо.
1. Это... очень интересное предложение. 2. Ты сегодня занят ...работой? 3. Мои друзья сейчас в ...театре. 4. Мой напарник ...очень надежный человек. 5. Обычно у нас занятия по английскому... утром. 6. Он работает на ...большом заводе. 7. Мы часто получаем... письма от них. 8. Есть... большой круглый стол в ...середине ...комнаты. 9. Мы живем в ...центре ...города. 10. Мой офис очень удобный. В нем есть ...стол, ..стул, ..кресло и ...телевизор.
Задание №6. Заполните реквизит пролог необходимыми.
1. Эти студенты ...колледж. 2. Эти программисты ...офис. 3. Эти журналисты ...работают. 4. Люди... на улице. 5. Эти менеджеры ...страна. 6. Этот инженер ...больница. 7. Они ...Университет. 8. Мой стол ...окно. 9. Он не... в офисе. Он ...бизнесмен. 10. Что вы видите ...фотографию?

Задание №8. Заполните реквизит неопрена мини некоторые или любой.
1. Мы не переводим... статьи с русского на английский. 2. У вас ...ошибки в вашем проекте. 3. ..люди всегда дают советы. 4. У нас нет ...столиков в этой комнате. 5. Мои коллеги не понимают... английских слов. 6. Твоя сестра говорит ...на иностранных языках? 7. Я знаю... юристов из этого офиса. 8. У нас сегодня нет ...работы. 9. У вас есть ...современные удобства в вашей квартире? 10. У меня есть ...информация для вас.
Inss Patya Ученик (110) 6 лет назад
вау, кпопер. сейчас все буит
Melissa HarisУченик (99) 6 лет назад
кей поп рулит
Inss Patya Ученик (110) ++++
Илья Малахов Знаток (259) 6 лет назад
самый большой по площади залив, самое большое море, самый широкий пролив, самый большой по площади полуостров
Ангелина Рожкова Ученик (105) 6 лет назад
например, девочки дома. -Девочки дома?
- Да, так и есть. Нет, это не так.
1. Обычно они обедают в офисе.
2. Он работает в известной компании.
3. Она проводит много времени со своей семьей.
4. Я читаю английские книги каждый день.
5. Мы получаем письма от наших деловых партнеров.
Задание №2. Питьевой к данным предложениям специальные вопросы.
например, они ходят в университет каждый день. - Куда они ходят каждый день?
1. Они обычно делают эту работу для своего начальника.
2. Каждую неделю они принимают иностранных партнеров.
3. Я часто приглашаю своих друзей на вечеринки.
4. Она редко выходит в течение недели.
5. После работы мы иногда ходим в кино.

Задание №3. Пять сайт Alternative вопросов, используя текст моя квартира.
Задание №4. Предложения дури, задержка их объем-радиально.
например, они работают каждый день, не так ли?
1. Он хочет стать инженером, ..
2. Они учатся в университете, ..
3. Мы не принимаем деловых партнеров,...
4. Она сейчас на работе ...
5. Они не заняты клиентами,...

Задание №5. Заполните реквизит статьи, где это необходимо.
1. Это... очень интересное предложение. 2. Ты сегодня занят ...работой? 3. Мои друзья сейчас в ...театре. 4. Мой напарник ...очень надежный человек. 5. Обычно у нас занятия по английскому... утром. 6. Он работает на ...большом заводе. 7. Мы часто получаем... письма от них. 8. Есть... большой круглый стол в ...середине ...комнаты. 9. Мы живем в ...центре ...города. 10. Мой офис очень удобный. В нем есть ...стол, ..стул, ..кресло и ...телевизор.
Задание №6. Заполните реквизит пролог необходимыми.
1. Эти студенты ...колледж. 2. Эти программисты ...офис. 3. Эти журналисты ...работают. 4. Люди... на улице. 5. Эти менеджеры ...страна. 6. Этот инженер ...больница. 7. Они ...Университет. 8. Мой стол ...окно. 9. Он не... в офисе. Он ...бизнесмен. 10. Что вы видите ...фотографию?

Задание №8. Заполните реквизит неопрена мини некоторые или любой.
1. Мы не переводим... статьи с русского на английский. 2. У вас ...ошибки в вашем проекте. 3. ..люди всегда дают советы. 4. У нас нет ...столиков в этой комнате. 5. Мои коллеги не понимают... английских слов. 6. Твоя сестра говорит ...на иностранных языках? 7. Я знаю... юристов из этого офиса. 8. У нас сегодня нет ...работы. 9. У вас есть ...современные удобства в вашей квартире? 10. У меня есть ...информация для вас.
Максим Истомин Знаток (397) 6 лет назад
1). Do you watch TV every day? - We don't watch TV every day.
2). Does she speak English fluently? - She doesn't speak English fluently.
3). Do I usually have lunch at the office? - I don't usually have lunch at the office.
4). Do they always arrive early? - They don't always arrive early.
5). Does he earn a lot of money? - He doesn't earn a lot of money.
6). Does she visit a doctor twice a month? - She doesn't visit a doctor a twice a month.
7). Do they spend their holidays in the country? - They don't spend their holidays in the country.
8). Does he like swimming? - He doesn't like swimming.
9). Do you walk in the park? - No, we don't. We don't walk in the park.
10). Do you have lunch at 1 p.m? - No, we don't. We don't have lunch
at 1 p.m.

#2.
1). Is your sister sleeping? - She isn't sleeping.
2). Are they walking in the park? - They are not walking in the park.
3). Am I singing? - No, you are not. You are not singing.
4). Is he reading an article? - No, he is not reading an article.
5). Are we drinking tea? - No, we are not drinking tea.
6). Is she enjoying the party? - No, she isn't enjoying the party.
Тимофей Патраков Ученик (144) 6 лет назад
Задание №1. Поставьте к данным предложениям общие вопросы и ответьте на них положительно и отрицательно.
e.g. Girls are at home. -Are girls at home?
-Yes, they are. No, they are not.
1. Usually they have lunch at the office.
2. He works for a well-known company.
3. She spends much time with her family.
4. I read English books everyday.
5. We get letters from our business partners.
Задание №2. Поставьте к данным предложениям специальные вопросы.
e.g. They go to the University everyday. -Where do they go everyday?
1. They usually do this work for their chief.
2. They receive foreign partners every week.
3. I often invite my friends to parties.
4. She seldom goes out during the week.
5. After work we sometimes go to the cinema.

Задание №3. Задайте пять альтернативных вопросов, используя текст My Flat.
Задание №4. Дополните предложения, сделав их вопросительно-разделительными.
e.g. They work everyday, don’t they?
1. He wants to become an engineer, …?
2. They study at the University, …?
3. We don’t receive business partners, …?
4. She is at work now, …?
5. They aren’t busy with the clients, …?

Задание №5. Заполните пропуски артиклями, где это необходимо.
1. This is… very interesting offer. 2. Are you busy at… work today? 3. My friends are at… theatre now. 4. My partner is… very reliable person. 5. We usually have our English classes in… morning. 6. He works at… large factory. 7. We often receive… letters from them. 8. There is… big round table in…middle of … room. 9. We live in…centre of …city. 10. My office is very comfortable. There is…table, …chair, …armchair and …TV-set in it.
Задание №6. Заполните пропуски необходимыми предлогами.
1. These students are…college. 2. Those programmers are…the office. 3. These journalists are…work. 4. The people are…the street. 5. These managers are…the country. 6. This engineer is…the hospital. 7. They are…the University. 8. My table is…the window. 9. He isn’t…the office now. He is …business. 10. What do you see…the picture?

Задание №8. Заполните пропуски неопределенными местоимениями some или any.
1. We don’t translate…articles from Russian into English. 2. You have…mistakes in your project. 3. …people always give advice. 4. We don’t have…tables in this room. 5. My colleagues don’t understand…English words. 6. Does your sister speak…foreign languages? 7. I know…lawyers from this office. 8. We don’t have…work today. 9. Do you have…modern conveniences in your flat? 10. I have…information for you.
сергей быков Знаток (341) 6 лет назад
оу щит ай вэри занят сори пожэ
Atom Ученик (5) 6 лет назад
Ответы к Заданию №4.
1. doesn't he
2. don't they
3. do we
4. isn't she
5. are they