Английский, 9 класс. Пассивный залог (Страдательный). Где нужно, использовать by или with.

Екатерина Игнатикова Знаток (451), закрыт 6 лет назад
Test A
Rewrite sentences in the passive. Mind the tenses.
For example: Somebodywill clean the windows. - The windowswill be cleaned. (Future Simple)

1.My sister usually plays loud music.
2.We built that house two years ago.
3.She has just made some coffee.
4.My mum cooks dinner every day.
5.My friends ate all the cakes during my birthday party yesterday.
6.My dad washes the cars every week.
7.I promise I will write the article next week.
8.My secretary will send the information tomorrow.
9.I have already bought a presents for my brother.
10.We will bring some food for our picnic.

Не забудьте отметить время! Используйте где есть необходимость by/with (правило в У 2 стр 94).
Лучший ответ
onetwo Мастер (1975) 6 лет назад
1) Loud music is usually played by my sister.
2) That house was built by us two years ago.
3) Some coffe has been just made by her.
4) Dinner is cooked by my mum every day.
5) All the cakes were eaten by my friends during my birthday party yesterday.
6) The cars are washed by my father every week.
7) I promise the article will be written by me next week.
8) The information will be sent by my secretary tomorrow.
9) A present for my brother has already been bought by me.
10) Some food for the picnic will be brought by us.
Ошибок быть не должно. Все случаи выходят только с использованием by, так как везде действия выполняют люди. With используется, когда ты говоришь о неодушевленном предмете. Например:
Это письмо написано ручкой.
This letter has been written with a pen.
В примере почему-то убирается somebody, тем не менее, в переведенных предложениях я оставил действующие лица, со стороны учителя претензий быть не должно.