Растлумачце сэнс назвы "Людзі на балоце" Іван Мележ?

ксюша смирнова Ученик (249), закрыт 6 лет назад
Лучший ответ
т@тьjян@* Гений (87488) 6 лет назад
Сэнс назвы рамана “Людзі на балоце” мае некалькі аспектаў: склад душы герояў-вяскоўцаў, іх светапогляд, а таксама прыродныя і сацыяльныя ўмовы жыцця.

Веска Курані адрэзана ад знешняга свету непраходнымі палескімі балотамі. Гэта адзін з самых глухіх куткоў беларускага Палесся. Людзі жывуць тут, бо яны народжаны жыць, ім трэба змагацца за жыццё. Куранёўцы рупліва і старанна працуюць на сваёй неўрадлівай зямлі, здабываюць нялёгкі хлеб, якога рэдка калі хапае да новага ўраджаю. Выратоўвае балота і лес, дзе можна назбіраць грыбоў і ягад.
Жыхары вёскі Курані вераць яшчэ ў забабоны і абыякавыя да школы. Людзі жылі адасоблена ад іншага свету, што мела свой адбітак у іх характарах. Кожны жыў сваімі клопатамі, дбаючы толькі пра свой дабрабыт. Але палешукі не страцілі пачуцця ўласнай годнасці і практычнага падыходу да жыццёвых праблем.

http://www.vodguki.ru/vodguk-na-raman-ivana-melezha-