Fill in the gaps with be going to, will, the present simple form or the present continuous. Английский язык 7 класс

Евгения Птеродактиль Знаток (274), закрыт 6 лет назад
Do you need a taxi? The doorman …………………. (call) one for you.
If you come to my country, you …………….. (like) it.
Boris is buying a ski jacket. He ...(go) on a skiing holiday.
I think I ……………….…… (visit) Africa one day.
If the weather gets worse, we ……………….. (not/go) to the beach.
My parents ………………… (travel) to Spain tomorrow. Here are their tickets.
They …………………… (take) a boat trip later today.
She's wearing her swimsuit. She …………………………. (swim) in the sea.
Unless she …………………… (call) we won't leave.
We'll go to the park if it ………………………. (not/rain).
Лучший ответ
juliagreentea Знаток (337) 6 лет назад
1) will
2) will like
3) is going
4) will visit
5) won't go
6) are travelling
7) are taking
8) is going to swim
9) calls
10) doesn't rain
Остальные ответы
Дверь Дверьевичь Ученик (127) 6 лет назад
1) will2) will like3) is going4) will visit5) won't go6) are travelling7) are taking8) is going to swim9) calls10) doesn't rain
дебил я в 5-ом классе
Ксения МаматбаеваУченик (113) 4 года назад
а обзывать то зачем? не всем легко английский даётся
Nadya F Искусственный Интеллект (162645) 6 лет назад
Do you need a taxi? The doorman …will………………. call one for you.
If you come to my country, you …will………….. like it.
Boris is buying a ski jacket. He ..is. going on a skiing holiday.
I think I …will …………….…… visit Africa one day.
If the weather gets worse, we ……won't…………..go to the beach.
My parents ……are…………… travelling to Spain tomorrow. Here are their tickets.
They …are going to ………………… take a boat trip later today.
She's wearing her swimsuit. She …is going……to…………………. swim in the sea.
Unless she …………………… calls we won't leave.
We'll go to the park if it …doesn't ……………………. rain.
Ирина Шевченко Профи (971) 1 неделю назад
Вот даты событий, указанных в вашем запросе:1. Начало аграрной реформы П. А. Столыпина — 1906 год.2. Ходынская трагедия на коронационных мероприятиях в Москве — 1896 год.3. Начало Балканских войн — 1912 год.4. «Кровавое воскресенье» — 22 января 1905 года (9 января по новому стилю).Если вам нужно что-то конкретное с этими датами или дополнительная информация, дайте знать!