подсказки, пунктики (tips) для выживания в джунглях на английском.

ъеъ еъе Ученик (121), закрыт 5 лет назад
мне нужны легкие подсказки, а не инструкция о том как выжить на необитаемом острове и спастись оттудого
Лучший ответ
- Знаток (302) 5 лет назад
Проверено экспертом
Ответ дан
galina572319

Here are some instructions for you,
if it so happens that you are in the jungle:
First of all, you should use mosquito repellent cream;
Second, you should find a place, where you are going to stay.
Third, you should make а tent and a bed.
Then, you must look for some animal to kill or for some other edible things.
After that you must make a fire for cooking food, keeping yourself warm and for keeping the wild animals away.
Note: to find water you should look for animals' paths and follow them:
wild animal paths usually lead to some water sources.
Остальные ответы
Nadya F Искусственный Интеллект (150851) 5 лет назад
Find water
Make a shelter
Make a fire
Find smth to eat
Make a sharp stick for self defense