Домашка по инглишу

The Hamster Ученик (192), закрыт 5 лет назад
Помогите с домашкой
Нужно построить по 5 типов вопроса
Общий, альтернативный, вопрос к подлежащему, специальный, разделительный
К предложениям
You have Never been to China
The student speak French
You prefer seafood
Лучший ответ
Анатолий Зинин Высший разум (332305) 5 лет назад
1) You have never been to China. Have you ever been to China? Have you been to China or to Japan? Who has been to China? Where have you been? You have never been to China, have you?
2) The student speaks French. Does the student speak French? Does the student speak French or English? Who speaks French? What language does the student speak? The student speaks French, doesn't he (she)?
3) You prefer seafood. Do you prefer seafood? Who prefers seafood? Do you prefer seafood or vegetables? Why do you prefer seafood? You prefer seafood, don't you?
Остальные ответы
артемий дмитриев Знаток (259) 5 лет назад
ахахах
СТРАННИК .Высший разум (809813) 5 лет назад
Артём Дмитриев!
В народе говорят: "СМЕХ БЕЗ ПРИЧИНЫ - ПРИЗНАК ДУРОЧИНЫ!