Срочно письмо другу на английском языке с переводом на тему книгу которую я читаю

Эмиль Ахтямов Ученик (107), закрыт 5 лет назад
Пожалуйста срочно!
Дополнен 5 лет назад
Спасибо конечно но можно с мужским полом?
Лучший ответ
inga zajonc Искусственный Интеллект (185515) 5 лет назад
Напиши сначала перевод, потом пропусти через гуглотранслятор, полученное поправь насколько сможешь.
"Dear friend! Your last book puzzled me. Could you, the creator of the cleverest character in the world literature, believe the obvious fake made by a ten-year-old girl? I would understand if a professional performed the forgery, but even that ...You must understand that by recognizing the existence of fairies we must recognize the existence of pagan gods, even though there is a doubt even in a Christian god. Moreover, we have only two alternatives: either Odin or Jesus. And of course the third - God is not required, it is enough to lubricate the dog with phosphorus. So it is in your interest to declare a book a fake - of course somebody won't believe it, but the doubt will remain, and the doubt will be in your favor.
Sincerely yours Inga"
inga zajoncИскусственный Интеллект (185515) 5 лет назад
Замените Ингу на Эмиля.
Остальные ответы
котёнок Мыслитель (9160) 5 лет назад
Dear friend,
Thank you for your letter. I'm happy to get it.
I agree with you that it's a pleasure to turn over the pages of a book in a bookshop when choosing it. Besides you can read the fragments and look at the pictures.
As for my favourite novel, it is "One Hundred Years of Solitude'' by Gabriel Garcia Marquez. It's about the Buendia family who lives in South America. The novel is full of mysterious events and the characters have magical abilities. I think that the most important thing in a novel is its plot because it helps us to follow the characters and analyze their behavior.
Well, are you going to take part in the quiz show? What tasks will there be in the show? Where will it take place?
Take care!
Best wishes,
Emil
Спасибо за твое письмо. Я счастлива, что получила его.
Я согласна с тобой, что приятно перелистывать страницы книги в книжном магазине, когда выбираешь ее. Кроме того, ты можешь читать фрагменты книги и смотреть в ней фотографии.
Что касается моего любимого романа, это "Сто лет одиночества'' Габриэль Гарсия Маркес. Речь идет о семье Буэндиа, которые живут в Южной Америке. Роман полон таинственных событий и персонажей, у которых есть магические способности. Я думаю, что самым главным в романе является сюжет, потому что он помогает нам следовать за персонажами и анализировать их поведение.
Итак, вы собираетесь принять участие в викторине-шоу? Какие задачи будут в этом шоу? Где она будет проходить?
Берегите себя!
С наилучшими пожеланиями,
Эмиль АхтямовУченик (107) 5 лет назад
можно про мальчика
Эмиль АхтямовУченик (107) 5 лет назад
ну от лица мальчика а вы от девочки
котёнок Мыслитель (9160) это просто перевод на английском нет женского и мужского рода
Эмиль АхтямовУченик (107) 5 лет назад
а тут 80 слов есть?
котёнок Мыслитель (9160) 130 слов там... в word проверьте, вы вообще не ориентируетесь в ПК?