Помогите пожалуйста с английским.
1)Billy is sleeping /sleep. Don't make any noise. 2)Mark worked /is working very hard these days. 3) I talked /am talking to Carol on the phone a few days ago. 4) John stays /is staying with his cousin at present. 5) Jane breaks /broke her arm last Monday.
Billy is sleeping. Don't make any noise
Mark worked very hard these days
I talked to Carol on the phone a few days ago.
John is staying with his cousin at present.
Jane broke her arm last Monday.
Спасибо вам огромное, очень выручили)
) Билли спит / спит. Не шуметь. 2) Марк работал / работает очень тяжело в эти дни. 3) Я разговаривал / разговаривал с Кэрол по телефону несколько дней назад. 4) В настоящее время Джон остается / остается с двоюродным братом. 5) Джейн ломает / сломала руку в прошлый понедельник.
Спасибо) но это перевод. А мне нужно поставить в правильную форму