Плиз помогите с заданием по англу

Дима Маслиников Ученик (73), закрыт 4 года назад
Выберите нужное слово и переведите предложения на русский язык:
1 My client has requested me to (make / file / award) a lawsuit against you for breach of a contract.
2 You (accepted / awarded / admitted) the offer my client made to you.
3 Since you have not carried out your obligations under the contract, you have clearly (assigned / rejected / breached) the contract.
4 My client intends to (claim / accept / enforce damages) for all of the losses incurred as a result of the breach.
Лучший ответ
Girl Ученик (239) 4 года назад
1 My client has requested me to file a lawsuit against you for breach of a contract.
Мой клиент попросил меня подать иск против вас за нарушение контракта
2 You accepted the offer my client made to you.
Вы приняли предложение, сделанное моим клиентом.
3 Since you have not carried out your obligations under the contract, you have clearly breached the contract.
Поскольку вы не выполнили свои обязательства по договору, вы явно нарушили договор.
4 My client intends to claim for all of the losses incurred as a result of the breach.
Мой клиент намерен требовать возмещения всех убытков, понесенных в результате нарушения.