Английский язык. Употребите Past Perfect после союза if, сделав соответствующие изменения в главном предложении

Natasha Профи (916), закрыт 4 года назад
Лучший ответ
Nadya F Искусственный Интеллект (151695) 4 года назад
If they had invited me,I would have gone with me.
If it had rained, we would not have gone.
If I had felt better, I would have gone with you.
If I had not been busy, I would have been glad to accompany you.
If she had saved her money,she would have been able to go on a vacation.
If I had had no time this week, I would not have been able to join your excursion.
If she had sat in the sun too long, she would have got sick.
Остальные ответы
Elis Мудрец (14927) 4 года назад
Вот статья про условные предложения https://skyeng.ru/articles/kak-razobratsya-v-uslovnyh-predlozheniyah-v-anglijskom-yazyke всех типов) почитайте, доходчиво написано) и сможете сделать самостоятельно)