Анг. язык общий, альтернативный и т. д.

AToM AToMkoBu4 Профи (645), закрыт 4 года назад
Помогите как сделать из предложения Crude oil contains varying amounts of wax. Нужно сделать )общий, альтернативный, специальный, вопрос к подлежащему и разделительный.
Лучший ответ
Nick Goodman Гуру (2648) 4 года назад
общий: Does crude oil contain any wax?
альтернативный: Crude oil contains varying or constant amounts of wax?
специальный: How much wax crude oil contains?
вопрос к подлежащему: What contains varying amounts of wax?
разделительный: Crude oil contains varying amounts of wax, doesn't it?
Остальные ответы
Nadya F Искусственный Интеллект (150851) 4 года назад
Crude oil contains varying amounts of wax.
Does crude oil contain varying amounts of wax?
What does crude oil contain?
What contains varying amounts of wax?
Does crude oil contain varying amounts of wax or some other ingredients?
Crude oil contains varying amounts of wax,doesn't it?