Помогите пожалуйста по английскому плисс срочно надо пж оя

Никита Юрьев Ученик (33), закрыт 4 года назад
Complete these sentences using a comparative form.

It’s a pity you live so far away. I wish you lived ____________________. (near)
Your work isn’t very good. I am sure you can do ____________________. (well)
The hotel was surprisingly cheap. I expected it to be __________________. (expensive)
You are talking very loudly. Can you speak a bit ____________________? (quiet)
The weather is too cold here. I’d like to live somewhere ____________________. (warm)
Лучший ответ
Сергей Тутубалин Просветленный (21586) 4 года назад
1. It’s a pity you live so far away. I wish you lived nearer.
2. Your work isn’t very good. I am sure you can do better.
3. The hotel was surprisingly cheap. I expected it to be more expensive.
4. You are talking very loudly. Can you speak a bit quiter?
5. The weather is too cold here. I’d like to live somewhere warmer.