Английский. Present simple или continuous?

Luka Anchabadze Знаток (469), закрыт 4 года назад
1.)Sophie ...n't (learn) French. She (learn) Spanish.
2.)Rob (look) forward to the holidays. But the exams are first and he always (get) nervous about them.
И, если можете, объясните.
Лучший ответ
Nadya F Искусственный Интеллект (150683) 4 года назад
1.)Sophie doesn..'t learn French. She learns Spanish.----3 л ед ч-Present Simple
2.)Rob is looking forward to the holidays.-is looking forward to--c нетерпением ждет -Present Continuous But the exams are first and he always (gets nervous about them.-gets--3 л ед ч-Present Simple
Остальные ответы
аня сурикова Ученик (197) 4 года назад
1. Sophie doesn't learn French, she learns Spanish

2.Rob looks forward to the holidays. But the exams are first and he always gets nervous about them.
Luka AnchabadzeЗнаток (469) 4 года назад
Спасибо