Вопросы по бел лит
1. Якая асноўная тэма лірыкі П. Панчанкі часу Вялікай Айчыннай вайны? Якім вам уяўляецца лірычны герой яго вершаў гэтай пары? 2. 3 дапамогай якіх мастацка-выяўленчых сродкаў адлюстроўва- ецца вобраз Радзімы ў лірыцы паэта перыяду вайны? 3. Растлумачце сэнс назвы верша «Герой». 4. Якія праблемы ўздымае П. Панчанка ў вершах 1960-х гадоў?
Паэт-трыбун, грамадзянін, публіцыст у апошнія тры дзесяцігоддзі (ён не адмаўляе, што яму імпануе перш за ўсё адкрытая грамадзянская лірыка), Пімен Панчанка патрывожыў "прайдзісветаў і тарбахватаў", што карыстаюцца чалавечай дабратой.
=--=-=-=-=-=-=------=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Автор не даёт нам описания героя, мы ничего не знаем о нём, даже имени.
Панченко подводит нас к мысли о том, что это мог быть любой человек из поколения, кому довелось воевать на той страшной войне.
И поступок его тоже вроде не великий, мало ли кто погибал за то, чтобы другие увидели победу?
Но не отдай он свою жизнь там, на ржавой проволоке перед окопами, победы бы не было...