Помогите пожалуйста сделать дз

lander 59 Ученик (220), закрыт 3 года назад
№ 2. Заполни пропуски подходящими местоимениями: my, her, her, her, our, their, its, she, his, they.
This is Ann. ____ has got a small family. _____ mummy is a postman. ____ name is Mary. ______ daddy is a doctor. _____ name is Tim. Ann has got two sisters. ________ names are Pam and Lulu. _______ have got a cute puppy. _______ name is Blackie. Ann always says: “I love ______ family. _______ family is friendly”.

№ 3. Найди и справь ошибки. Ошибки ищите в употреблении притяжательных местоимений.
1.Mary has got a ballerina. It's my ballerina. - _________________________
2.Mike and Mary have got a puppy. Her puppy is brown. - _______________
3. Dad and I have a hobby. His hobby is playing football. - _______________
4.You live in a big house. My house is big. - ___________________________
5.Nick has got a bike. It is your bike. - _______________________________
6.I am a pupil. This is his school. - __________________________________
7.The cat has got kittens. They are our kittens. - _____________________
Лучший ответ
Анатолий Зинин Высший разум (332305) 4 года назад
№ 2. Заполни пропуски подходящими местоимениями: my, her, her, her, our, their, its, she, his, they.
This is Ann. SHE has got a small family. HER mummy is a postman. HER name is Mary. HER daddy is a doctor. HIS name is Tim. Ann has got two sisters. THEIR names are Pam and Lulu. THEY have got a cute puppy. ITS name is Blackie. Ann always says: “I love MY family. OUR family is friendly”.

№ 3. Найди и справь ошибки. Ошибки ищите в употреблении притяжательных местоимений.
1.Mary has got a ballerina. It's HER ballerina. - _________________________
2.Mike and Mary have got a puppy. THEIR puppy is brown. - _______________
3. Dad and I have a hobby. OUR hobby is playing football. - _______________
4.You live in a big house. YOUR house is big. - ___________________________
5.Nick has got a bike. It is HIS bike. - _______________________________
6.I am a pupil. This is MY school. - __________________________________
7.The cat has got kittens. They are ITS kittens. - _____________________