Помогите по английскому!!!

problem easu Ученик (137), на голосовании 3 года назад
Вставьте -s -es где нужно и измените эти предложения в отрицательные и вопросительные
1. They speak English and French; they are bilingual. 2. She goes on a hike every month.
3. My babies leep day and night. 4. Your students studies mechanics three times per week.
5. As a rule, our parents rests in the Caucasus 6. Her father collect_ European coins. 7. He change_ his cars every two years. 8. Summer usually start_ in July in our region. 9. Her friend always hang_ on the phone for hours. 10. This factory make_ rubber. 11. Most of all they like to skate. 12. My younger brother always dream_ about car toys. 13. The wind often open_ windows here. 14. Her director never feel_ bad. 15. That shop close_ late as a rule. 16. Her pupils learn English grammar. 17. Our teacher often give_ much homework.
18. His daughter plays the guitar very well. 19. It rains in autumn almost every day.
20. It often snows heavily in winter. 21. Your brother always listen_ to loud music in his car. 22. Our nephew work_ as a driver. 23. Their son spend_ his holidays in the country every summer.
Дополнен 3 года назад
Не в отрицательные и положительные, а в Past simple и Present continous
Голосование за лучший ответ
Sfera Искусственный Интеллект (179517) 3 года назад
как вставить ответ
Матвей БеляковУченик (110) 3 года назад
Просто говори какая цифра и слово какое надо писать.